ABD’li siyasetçiden Türkiye’ye üstü kapalı tehdit: Eğer bir ABD’li ölürse…

Türkiye’nin Suriye’ye bir kara operasyonu düzenleyeceğine dair açıklama ve iletilerin akabinde ABD Senatosu’nda Dış Bağlar Komitesi’ndeki üst seviye bir isim olan James Risch’ten bir açıklama geldi.

Yunan lobisinin dayanağını alan Dış Alakalar Komitesi Lideri Bob Menendez’in Türkiye’ye F-16 satışını engellemek istediğine dair açıklamalardan sonra Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini’ye konuşan Risch, Türkiye’ye F-16 satışına yeşil ışık yakılmasının kimi koşulları olduğunu söyledi.

Teknik olarak satışı engelleme imkanı olan Senato Dış İlgiler Komitesi’nin üst seviye isimlerinden olan Risch, “Kongre’nin Türkiye’nin F-16 satışına yeşil ışık yakması için ABD-Türkiye bağlarındaki pürüzler giderilmeli. Şimdi Kongre, mümkün bir satış için bilgilendirme yapmadı” dedi.

Risch, 21 Eylül’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile New York’ta bir ortaya gelmişti.

Yasal yönetmelik gereği ABD idaresi Türkiye’ye F-16 satışı için Kongre’ye bilgi vermeli. Risch, “Fakat şimdi bir bilgilendirme olmaması Türkiye ile ABD ortasında kimi teknik görüşmelerin devam ettiği manasına geliyor” yorumunu yaptı.

“ABD’NİN REAKSİYONU SERT OLACAKTIR”

Kongre’deki en tesirli Cumhuriyetçi senatörlerden biri olarak bilinen Risch, “Eğer Suriye’ye düzenlenen askeri operasyonda tek bir ABD’li ömrünü kaybederse Türkiye’nin Kongre ile alakası önemli bir hasar alır. Şayet Türkiye bir kara operasyonu yaparsa ABD’nin reaksiyonu 2019’daki operasyona verilen yansıdan daha sert olacaktır” dedi.

Risch ayrıyeten Türkiye ve Macaristan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay vermemesinden ötürü hayal kırıklığına uğradığını lisana getirerek, “Sürecin uzaması savaş vaktinde NATO’nun birliğini zayıflatıyor” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir