‘Anayasa değişikliği için HDP’ye ihtiyacımız var’

AKP’nin, “PKK’nın Meclis’teki temsilcisi” diye suçladığı HDP’nin kapısına, Anayasa değişikliği için gitmesi tartışma yarattı. AKP’li Cevheri, “HDP meşru parti. Dayanaklarına muhtaçlığımız var, partimizin yaptığı doğru” dedi.

Başta CHP olmak üzere muhalefetin tüm kesitlerini “HDP ile ortak hareket etmekle” suçlayan AKP, terör örgütü PKK’nın temsilcisi ve siyasi ayağı olarak nitelendirip kriminalize ettiği HDP’den, Anayasa değişikliği için takviye istedi. Görüşme münasebetiyle AKP içerisinden peş peşe tenkit gelirken, AKP Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, AKP’lilerin HDP’ye yönelttikleri “PKK’nın Meclis’teki uzantısı” suçlamasını yerle bir eden bir kıymetlendirme yaptı. Cevheri, “HDP’ye gidilmesi değil, gidilmemesi abestir. Meclis’te Kümesi bulunan yasal bir parti. Ve Anayasa değişikliği için dayanağına gereksinimimiz var” dedi.

26 OY EKSİKLERİ VAR

Başörtüsü konusunda Anayasal değişiklik yapmak isteyen AKP’nin TBMM’de 285, Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin ise 48 oyu bulunuyor. Meclis’te bir sandalyesi olan BBP ile birlikte 334 oy sağlanırken 26 oy eksik kalıyor. Anayasa değişikliğini referanduma götürebilmek için en az 360, referandumsuz değiştirebilmek için ise en az 400 oy gerekiyor.

HDP’nin kapatma davasında, Bozdağ’ın görüştüğü Beştaş ile Oluç için 5 yıl siyasi yasak isteniyor.

AKP Şanlıurfa Milletvekili Cevheri, Şanlıurfa’da lokal yayın yapan EDESSA TV’de bahisle ilgili kıymetlendirme yaparken “HDP meşru bir parti. Kanunlara nazaran kurulmuş, Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında faaliyet yapıyor” karşılığını verdi. Önümüzdeki günlerde bir Anayasa değişikliğinin gündemlerinde olduğunu ve bunun için takviye aradıklarını belirten Cevheri “Onların takviyesine muhtaçlığımız var. Onlar da baş örtüsüne takviye vereceklerini deklare ettiler” dedi.

TBMM’de tüm partilerin kanun teklifleri, değişiklikleri yapılırken birbirleriyle görüştüğünü de söyleyen Cevheri şöyle devam etti: “Bu daima partiler ortasında yapılan bir şeydir. Yani birinci kez yapılan bir şey değildir. Partimizin yaptığı doğrudur. Bu ülkede şayet bir toplumsal barış sağlanması gerekiyorsa, bir huzur getirilmesi gerekiyorsa niye diyalog olmasın? Yeterli münasebet her vakit hoştur devam ettirilmeli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir