Apple’da skandal… Kullanıcılarını takip edip izinsiz veri topluyor

Teknoloji devi yeni bir skandalın ortasında yer alıyor. İki uygulama geliştiricinin savlarına nazaran Apple, sık sık lisana getirdiği üzere pek de zımnilik yanlısı olmayabilir. Geliştiriciler; şirketin, kullanıcılarını takip ettiğini ve müsaadesiz bir biçimde data topladığını söylüyor.

Teknoloji dünyasının son yıllarda en kıymet verdiği mevzular kullanıcı kapalılığı ve bilgi güvenliği olsa da dalın devleri ne yazık ki sık sık bu alanlarda yaptıkları suistimallerle gündeme geliyor. Daha evvel Facebook, Instagram ve TikTok bu yüzden sert tenkitlerin gayesinde yer alırken bu kez Apple o tenkitlerin gayesi oluyor. Üstelik şirket, kullanıcılarının kapalılığından yana olduğunu belirtip iOS yazılımıyla yeni tedbirler aldığı halde…

İki geliştirici tarafından yapılan bir araştırma sonunda teknoloji devi, evvelce yüklenmiş kendi uygulamaları sayesinde kullanıcıların, izledikleri pay senetlerine kadar pek çok verisini topluyor. Geliştiriciler, Apple’ın kullanıcıların hareketlerini evvelce yüklenmiş kendi App Store, Apple Music, Apple TV, Books ve Stocks uygulamalarında kaydettiğini buldu.

Kullanıcılara, uygulamaların kendilerini izleyip izlemeyecekleri konusunda seçenek sunmuştu.

“GİZLİLİK TEMEL İNSAN HAKKIDIR” DEMİŞTİ, AMA…

Bu uygulamaların, cinsel tercih ve dinle ilgili olanlar da dahil olmak üzere kullanıcıların hangi uygulamalara baktığının, izledikleri pay senetlerinin ve hangi reklamları gördüklerinin Apple tarafından izlendiği tespit edildi.

Oysa Apple, kendisini kullanıcılarının saklılığına hürmet duyan bir şirket olarak konumlandırıyordu. Teknoloji devi Zımnilik sayfasında, “Gizlilik temel bir insan hakkıdır. Birebir vakitte temel değerlerimizden biridir. Bu yüzden eserlerimizi ve hizmetlerimizi onu korumak için tasarlıyoruz” diye yazıyor.

Hatta şirket, daha çok kısa bir mühlet evvel iPhone kullanıcılarına, uygulamaların kendilerini izleyip izleyemeyeceklerine karar vermeleri için seçenek sunmuştu. Ve bu atağı reklamcılığa dayanan birçok şirket ve geliştiricinin gelirlerini azalttığı için sert reaksiyon görmüştü. En başta da Facebook CEO’su Mark Zuckerberg sık sık bu hususta şirketi eleştirmişti.

KULLANICILARIN HER HAREKETİNİ İZLİYOR

Apple’ın kullanıcı kapalılığı yanlısı duruşunda neden geri adım attığı aşikâr değil, lakin yakın vakitte App Store uygulamasına reklamlar eklendi ve reklamlarının nasıl çalıştığını daha âlâ anlamak için data toplamaya çalışıyor olabileceği düşünülüyor.

Veri toplandığını ortaya çıkaran araştırmacılar Tommy Mysk ve Talal Haj Bakry, Twitter’da bilgilerin Apple tarafından nasıl saklandığını gösteren görüntüler yayınladı. Takım bu duruma sadece iOS 14.6’da rastladıklarını iOS 16’da analitik dataların toplanıp toplanmadığının ise belirli olmadığını söyledi.

Araştırmaya nazaran bir kullanıcı, App Store’da ruh sıhhati, cinsel yönelim ve dini uygulamalar arıyorsa, bu bilgiler direkt teknoloji devinin sunucularına gönderilip saklanıyor. Araştırmacılar, Google Chrome ve Microsoft Edge uygulamalarıyla da misal testler yaptı ve analitik paylaşım devre dışı bırakıldığında uygulamaların aygıttan bilgi toplayamadığını buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir