Avrupa’daki gıda üreticileri destek istedi

Brüksel merkezli çiftçi birliği Copa-Cogeca, Avrupa besin dalı konfederasyonu FoodDrinkEurope ve besin sürece dalı çatı kuruluşu Primary Food Processors, Avrupa’da tarım ve besin kesiminin durumuna ait ortak bildiri yayımladı.

Avrupa’da tarım ve besin dalının güç krizi nedeniyle “alarm” verdiğine işaret edilen bildiride, daldaki pek çok işletmenin süratle artan girdi maliyetleri ve sıra dışı hava kuralları karşısında faaliyetlerini sürdürme çabasında olduğu kaydedildi. Avrupa’daki tarım ve besin bölümünün üretim maliyetlerinin son 1 yılda değerli ölçüde arttığı aktarılan metinde, bilhassa doğalgaz, elektrik, gübre, yakıt, nakliye, paketleme ve personellik fiyatlarının süratle yükseldiği belirtildi.

TARIM VE BESİN İŞLETMELERİ OLUMSUZ ETKİLENDİ

Bildiride, maliyet artışlarının başlangıçta covid-19 salgını sonrası artan talep ve tedarik zinciri kısıtlamalarından kaynaklandığına işaret edilerek, Rusya-Ukrayna savaşıyla bu durumun daha da hızlandığı tabir edildi.

Maliyet ve enflayson baskılarına ek olarak kuraklık, fırtınalar ve don olayları üzere ağır hava kaideleri yaşandığının da anımsatıldığı bildiride, bunun tarım ve besin işletmelerini olumsuz etkilediği vurgulandı.

Bildiride, “Başta doğalgaz ve elektrik olmak üzere güç fiyatlarındaki son artışlar, ziraî besin üretim döngülerinin devamlılığını tehdit ediyor” değerlendirmesinde bulunuldu.

ŞİRKETLER ÜRETİMİ DURDURMAK ZORUNDA KALDI

Bu artışların kesimin temel tarım eserleri, besin bileşenleri ve yem üretimini tehlikeye soktuğu kaydedilen bildiride, “AB tarım ve besin zincirinde giderek daha fazla şirket faaliyetlerini sürdürmekte zorlanıyor. Birtakım şirketler üretimi durdurma, çalışanları çıkarma yahut faaliyete son verme durumunda kaldı” tabiri kullanıldı.

Bildiride, dalın faaliyete devam etmesi ve tam olarak işleyen bir besin tedarik zincirinin sürdürülebilmesi için istikrarlı biçimde ve sabit fiyatlarda güce erişime muhtaçlık duyduğuna işaret edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir