AYM, ‘sansür yasası’nı inceleyecek

Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP’nin kamuoyunda ‘sansür yasası’ olarak nitelendirilen ve internet haberciliği ile toplumsal medyaya yeni yaptırımlar getiren kanunun kimi unsurlarının iptali istemiyle yaptığı müracaatın birinci incelemesini yarın yapacak.

Cumhur İttifakı, “dezenformasyonla mücadele” ismi altında getirdiği internet haberciliği ve toplumsal medyaya yeni yaptırımlar getiren Basın Kanunu ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u geçen yılın ekim ayında Meclis’ten geçirmişti.

Kanunun iptali istemiyle AYM’de dava açan CHP’nin dilekçesinde, 40 unsurluk kanunun 20 hususunun iptali istenmişti.

İptali istenen unsurlar ortasında “Halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma” cürmünü işleyenlere 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezası verilmesi, basın kartının iptali halinde kartın iade edildiği tarihten 1 yıl geçmeden tekrar basın kartı verilmemesi, kamu kurum ve kuruluşlarının yürüttükleri enformasyon hizmetlerinde çalışan kamu işçisine basın kartı verilmesini içeren düzenlemeler yer alıyor. Dilekçede, “Halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma suçu”nu düzenleyen 29’uncu unsurun Anayasa’nın 2, 13, 25, 26, 28, 38 ve 153’üncü hususlarına muhalif olduğu belirtilmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir