Bağışıklığı güçlü tutmanın yolları

Diyetisyen Merve Demir, “Son vakitlerde insanlarda halsizlik, baş ağrısı, soğuk algınlığına daha meyilli olma üzere hadiselerin arttığını görüyoruz. Bunun en temel sebebi aslında mevsim geçişinden kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumu daha kolay, dinç, hareketli ve sıhhatimize ziyan gelmeden atlatabilmemiz için belli dikkat etmemiz gereken noktalar var. En temelde bağışıklığımızı güçlü tutmamız gerekiyor” dedi.

Uyku ve su önemli

İnsan bedeninde en değerli şeylerden birinin de uyku olduğunu belirten Diyetisyen Demir, gece en az 11 yahut 12 üzere uyumuş olunması gerektiğini söz ederek, şu bilgileri verdi:

“Özellikle bu mevsim geçişinde susama hissinin azaldığını görüyoruz. Bu da bedende baş ağrısı, halsizlik, ödem meseleleri ile karşı karşıya kalmamıza sebep oluyor. İçtiğimiz suyun ölçüsüne dikkat ederek kesinlikle gün içerisinde gerekli tüketimini sağlayalım.

Sebze ve meyve…

Beslenme uzmanları olarak ortalama bir insanın günlük 5 porsiyon zerzevat ve meyve tüketmesi gerekiyor. Bir porsiyon meyve yenilecekse onu tek çeşit meyveden değil de 2 çeşit meyve olarak tüketilmesinde yarar var. Haftada 1 ya da 2 gün kesinlikle balık tüketilmeli. Kahvaltı, orta öğün ya da akşam öğünlerimizde kesinlikle bir protein kümesine yer vermemiz gerekiyor. Yemeklerimizde zeytinyağı kullanarak ve Omega-9 yağ asitlerini alarak bağışıklığımıza çok büyük artılar sağlayabiliriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir