Bakan Özer: Okul öncesi eğitimden ücret alınmayacak

AK Parti Ordu milletvekili adayı da olan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, kentte Okul Öncesi Eğitim Kıymetlendirme Toplantısı’na katıldı.

2023-2024 eğitim-öğretim yılına dair açıklamalarda bulunan Özer, “Buradan bir müjdemiz daha var. Tüm Türkiye’de okul öncesi eğitimi erişimini kalıcı kılmak için çalışmalarımız var. 5 yaşı hallettik. Amacımız; 4 yaş ve 3 yaşı da okul öncesi eğitime dahil etmek ve oradaki oranları yükseltmek. 3-5 yaş ortasında OECD ortalamasını yakalamak ile ilgili ağır bir formda çalışıyoruz.” dedi.

”ÜCRETLERİN TAMAMINI KALDIRIYORUZ”

Okul öncesi eğitimdeki fiyatlara ait de konuşan Bakan Özer şunları söyledi:

“Okul öncesi eğitim ile ilgili valilik tarafından kurullar hüneri ile belirlenen fiyatlar vardır. Yarım gün 50 lira-100 lira. Tam gün eğitim veren kreşlerde ise 400 lira, 500 lira üzere. Ulusal Eğitim Bakanlığı yönetmeliğine dayalı olarak bu fiyatlar tahakkuk ediliyordu. 2023-2024 eğitim-öğretim yılı içerisinde bu fiyatların tamamını kaldırıyoruz. Türkiye’nin hiçbir noktasında; ister tam gün isterse yarım gün eğitim yapsın, hiçbir isim altında okul öncesi eğitimden katiyen fiyat alınmayacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir