Başkan Seçer: “Mersin daha fazla konuşulmaya başlandı”

Mersin (İGFA) – Programda Lider Seçer’in yanı sıra, DİSK Genel Lider Yardımcısı ve Genel-İş Sendikası Genel Lideri Remzi Çalışkan, DİSK Genel İş Mersin Şube Lideri Kemal Göksoy, Genel İş İdare Konseyi Üyeleri ve Şube Liderleri katıldı.

Programda konuşan Lider Vahap Seçer, Mersin’in, yalnızca lokasyonuyla ve coğrafyasıyla değil, insanıyla da hoş bir kent olduğunu belirtti. Mersin’in Türkiye’nin mozaiği ve demokrasinin beşiği bir kent hüviyetinde olduğuna dikkat çeken Seçer, “Burası çok dikkat edilmesi gereken bir kent. Tahminen bugüne kadar hak ettiği kadar tanınmamış, ancak 2019’dan bu yana toplumsal demokrat bir Belediye Lideri ile bir arada Mersin her alanda çok daha fazla konuşulmaya duyulmaya başlandı. Hem siyaset arenasında, hem belediyecilik tartışmalarında hem Türkiye’deki toplumsal sorunlarda kesinlikle Mersin’e değinilmeden geçilmiyor” dedi.

“MERSİN TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN GELEN İNSANLARIN OLUŞTURDUĞU MUAZZAM BİR TOPLUM”

Mersin’de Türkiye’nin her yerinden gelen insanların oluşturduğu rengârenk ve bu renk cümbüşünün yarattığı muazzam bir toplum olduğuna işaret eden Seçer, Mersin’de birçok farklı siyasi görüşlerin bir ortada bulunduğunu söyledi. Seçer, “Şu anda 13 milletvekilimiz var. 8 siyasi partiye mensup milletvekillerinden oluşuyor. Burada gördüğünüz üzere her dünya görüşünü temsil eden bir milletin vekili var. Burası son derece kıymetli ve Mersin Büyükşehir Belediye Lideri olarak bu kadar siyasal çeşitliğin içerisinde belediye lideri seçiliyorsunuz ve kimseyi kırmadan, üzmeden dökmeden ayırmadan ötekileştirmeden de Belediye Başkanlığı yapıyorsunuz” tabirlerine yer verdi.

Belediye başkanlığının bir kent için değerine de değinen Seçer, “Belediye liderleri, bilhassa büyükşehir belediye liderleri çok büyük yetkilerle donatılmıştır. Bu yetkileri güzel kullanıyorsanız güzeldir fakat makus kullanıyorsanız da berbattır. Bu sizin erdeminize kalmış. Sizin vicdan terazinizin nasıl işlediğine kalmış” diye konuştu.

“EĞER BİR TOPLUMDA DEMOKRASİ YOKSA SENDİKAL UĞRAŞIN BAŞARILI OLDUĞU SÖYLENEMEZ”

Mersin’in personel sınıfı için de büyük imkânlar sunan bir kent olduğuna işaret eden Seçer, “Eğer bir toplumda demokrasi yoksa, içselleşmemişse sendikal gayretin başarılı olduğu söylenemez. Sendikal gayret; hukuk devleti normlarının dünya standardında olduğu ülkelerde çok daha düzgün beden bulur, kendini gösterir. Ancak antidemokratik uygulamalar varsa sendikal çabalar akamete uğrar, günümüzde de olduğu üzere. Bundan 20-30 yıl evvel sendikaların üye sayıları o günkü nüfusa oranladığınız vakit çok daha fazlaydı. Sendikal çabalar, Türkiye demokrasisine taraf çiziyordu. Birçok toplumsal olaylarda bu ülkeyi yönetenlerin aldığı kararlarda en güçlü STK’lar, sendikalar, topluma ve siyasete alınacak kararlara istikamet veriyordu. Artık durum maalesef aksine gerçek verilmiş durumda” dedi.

“MERSİN ÜRETEN, HER GEÇEN GÜN DAHA DA GELİŞEN BİR KENT”

Mersin’in personel sınıfı için ülkenin içinde bulunduğu hayat pahalılığı baskısı altında şartları prestiji ile hayatı en rahat idame ettirebilecek kentlerden birisi olduğunu vurgulayan Seçer, “Mersin üreten bir kent. Mersin tarım ve besin dalıyla, endüstrisiyle, muazzam bir ticaret hacmiyle her geçen gün daha da gelişen bir kent. Onun için burada istihdam alanları her geçen gün arttığı üzere çalışan insanlara çok değişik imkânlar da sunuyor. Burada öbür metropollere nazaran beşerler çok daha düşük gelirlerle yaşama imkânı bulabiliyor. Mersin’in bu türlü bir özelliği var. Yani Ankara’da ya da İstanbul’da endüstride, hizmet bölümünde çalışan bir yurttaşımızın geçim standardıyla ve orada aldığı fiyatın yeterliliği ile Mersin’deki farklı. Mersin’deki çalışanlar temel muhtaçlık unsurlarına çok daha süratli erişmesi sayesinde bir ölçüde olsa daha avantajlıdır” diye konuştu.

“MERSİN’DE BÜTÜN KISIMLARIN BİZLERE DAYANAK VERECEĞİNE İNANIYORUZ”

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak mahallî seçimlerde demokrasi güçlerinin kendisinin adaylığı çerçevesinde kenetleneceğine inandığını kelamlarına ekleyen Seçer şunları kaydetti:

“Mersin’de bütün bölümlerin bizlere takviye vereceğine inanıyoruz. Demokrasi güçlerinin bizim etrafımızda kenetleneceğini ve Mersin’i anti demokratik uygulamalarla yönetme taleplerine kırmızı kart göstereceklerine canı yürekten inanıyorum. Birlik olursak sonucu alacağız. Bu seçimlerden de 2019 seçimlerinde olduğu üzere galibiyette ayrılacağımızı görüyorum. Buna canı yürekten inandığım üzere yaptığımız 5 yıllık uygulamalarla da bunu tahkim ettiğimizi düşünüyorum. Her kısmın dayanağıyla 5 yıl daha bu bölgede ayrım yapmadan, toplumsal demokrat anlayışını kendisine oy veren ya da vermeyen tüm vatandaşlarına hizmet olarak ortaya koyan bir Belediye Lideri ve onun idaresindeki emek eden insanlarıyla bir arada Mersinimize hizmet edeceğimize inanıyorum.”

SEÇER, DİSK-GENEL İŞ’E TEŞEKKÜR ETTİ

DİSK-Genel İş ile Mersin Büyükşehir Belediyesi ve idaresinin bağlantılarının son derece samimi ve düzgün olduğuna da dikkat çeken Seçer, “Hem Kemal Liderimiz hem idaresindeki arkadaşlarımla bu 5 yılı samimi bir diyalog halinde sürdürdüğümüzü düşünüyorum. Biz idareye geldikten sonra emek örgütlenmelerinin önündeki mahzurları kaldırdık. Aslında ekstra bir şey yapmadım. Daha evvel olması gereken, önlerine pürüz konan bu sendikanın önünü açtım, o mahzurları kaldırdım. Arkadaşlarım da doğal olarak gittiler, çalışmalarını yaptılar. Hem Mersin Büyükşehir bünyesinde çalışanlarımız ortasında üye sayılarını artırdılar hem de Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nde DİSK- Genel İş olarak örgütlendiler. DİSK- Genel İş’e Mersin halkına hizmet eden emek sınıfıyla bağlarımızı yanlışsız bir düzlemde sürdürme imkanı yaratmalarından ötürü, çok teşekkür ediyorum” kelamlarına yer verdi.

ÇALIŞKAN: “MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI ADAYLIĞINI KUTLUYORUZ”

DİSK Genel Lider Yardımcısı ve Genel-İş Sendikası Genel Lideri Remzi Çalışkan ise, “İşçilerin sendika seçme özgürlüğünün önünü açtığı için Vahap Seçer’e teşekkür ediyoruz. Tabi bizim için sürpriz olmadı, olması gereken buydu; tekrar Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığını kutluyoruz ve muvaffakiyetler diliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir