Bursa Osmangazi’de kurban kesim noktaları belli oldu


BURSA (İGFA) – Osmangazi Belediyesi, Kurban Bayramı müddetince kurbanlıkların pak ve hijyenik şartlarda satış ve kesim süreçlerinin yapılabilmesi için gerekli önlemleri aldı.

Gerek hayvan yetiştiricilerine, gerekse kurbanlık alacak vatandaşlara sağlam, sağlıklı ve kaliteli hizmet sunmak isteyen Osmangazi Belediyesi, Veysel Karani Mahallesi’nde yer alan Çağdaş Kurban Satış ve Kesim Tesisi’nin yanı sıra Geçit Mahallesi’nde de bir kurban bir satış noktası oluşturdu. Veysel Karani Çağdaş Kurban Satış Tesisi’nde bu yıl, 8 bin 120 küçükbaş, 2 bin 800 de büyükbaş olmak üzere toplam 10 bin 920 hayvan satışa çıktı. Geçit Mahallesi’nde oluşturulan kurban pazarında ise 1560 büyükbaş ve 8 bin 300 küçükbaş hayvan yerini aldı.

23 PAZAR YERİ KURBAN KESİM NOKTASI OLARAK DÜZENLENDİ

Vatandaşların kurbanlarını dini kararlara, sıhhat kaidelerine ve etraf paklığına uygun olarak kesmelerini sağlamak için ilçedeki 23 kapalı ve açık pazar yeri de kurban kesim alanı olarak düzenlendi. Bağlarbaşı, Kükürtlü, Yeşilova, Emek, Dikkaldırım, Küçükbalıklı, Hamitler, Doğanevler, Alacahırka, Sırameşeler, Yunuseli, Geçit (Gündüz Sok), Geçit (1. Gediz Sok.), Soğanlı-Çirişhane, Soğanlı, Yenibağlar, Hürriyet, Ziraat Pazarı, Panayır, Yunuseli-Akyıldız, Yenikent, Alemdar, Demirtaş mahallelerinde bulunan kapalı ve açık pazar yerlerinin yanı sıra Geçit Mahallesi’nde kurulan kurban satış noktası ile Veysel Karani Çağdaş Kurban Satış ve Kesim Tesisi de kurban kesim noktaları olarak belirlendi.

Osmangazi’deki kesim yerleri, etraf ve toplum sıhhatini olumsuz etkileyecek durumlardan arındırılarak, genel sıhhat kurallarına uygun olarak sistemli halde dezenfekte edilecek.

Bayram mühletince belediye çalışanının de vatandaşların rahat ve huzurlu bir bayram geçirmeleri için vazifelerinin başında olacağını lisana getiren Lider Aydın, “Temizlik İşleri, Fen İşleri, Zabıta ve Etraf Koruma ve Kontrol Müdürlüğü takımlarımızın yanı sıra davet merkezi çalışanımız de bayram mühletince çalışmalar yürütecek. Vatandaşlarımız acil durumlarda bize ulaşabilir, rastgele bir düşünce durumunda belediyemizi arayarak istek, talep ve şikayetlerini iletebilirler. Hayvanlarını satmak için yurdumuzun çeşitli noktalarından Osmangazi’ye gelen yurttaşlarımızla da daima irtibat içerisindeyiz. Onların da meselelerini ve taleplerini gelip yerinde dinledik. Tahlil üretmek için buradayız. Şimdiden bir aksaklık oluşmaması ismine yurttaşlarımızın da kurban kesim yeri olarak belirlenen noktalarda ibadetlerini yerine getirmelerini istiyoruz. Osmangazi Belediyesi olarak gerek idare takımımız gerekse çalışanımız olarak Kurban Bayramı’na hazırız. Şimdiden tüm İslam aleminin yaklaşan Kurban Bayramı’nı kutluyorum. Allah, yeni bayramlara kavuşturmayı bizlere nasip etsin” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir