CHP’li Başevirgen: “Böbreğini satmak isteyenlerin sayısı yüzde 5 bin arttı”

Hayat pahalılığı ve yoksulluktan bunalan yurttaşların bir kısmının devayı böbrek satmakta bulduğunu tabir eden CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “Geçen yıl borçlarından bunalan yurttaşların, toplumsal medyada açılan kümelerde böbreklerini ve karaciğerlerini satmak istediği ortaya çıkmış, ‘Böbrek ve organ arayanlar’ isimli kümede yurttaşlar kendi organlarını satışa çıkarmıştı. 2022 mart ayında arama motorlarında “böbreğimi satmak istiyorum” başlığı ile yapılan aramalar yüzde 400 artmışken bu yılın Nisan ayı itibariyle bu sayı tam yüzde 5 bin arttı. Güç durumda olduğunu söyleyen bu bireyler sağlıklı olduklarını, her yere gelebileceklerini tabir ediyor ve kümeye yazdıkları ilanlarda şu tabirleri kullanıyorlar;

•V.K.: Maddi kahırlardan ötürü karaciğer yahut böbrek bağışı yapmak istiyorum lütfen önemli olanlar yazsın hiçbir sıhhat meselem yoktur.

•C.A.: Karaciğer bağışı yapılır. Sigara ve alkol katiyen kullanmamaktayım. Sıhhat konusunda bir meselem yoktur, lütfen önemli olanlar dönüş sağlasınlar. Seyahat konusunda bir problemim yoktur.

C.K. : “Maddi imkânsızlıklar yüzünden buna mecbur kaldım. Çok fazla kredi borcum var. Çalışmak istiyorum, aylardır iş arıyorum fakat bulamadım. Çok çaresiz durumdayım.”

•A.Ş.: B (+) kan grubum. Böbreğimi paylaşmak istiyorum. Önemli olan yazsın yalnızca lütfen.

•B.B.: B (+) böbrek bağış yapabilirim. Pasaport var ilgilenen varsa özelden yazabilir. Yer sorun değil her yere gelirim.

•Ç.C.: A (+) böbreğimi acil olarak satmak zorundayım. Kan kümesi uyanlar lütfen dönüş yapsın. Allah arayanların da vermek isteyenlerin de yardımcısı olsun. Lütfen yönlendirebilecek olan varsa kurulda veririm hiç değerli değil.

“ORGAN SATTIRAN ACI TABLO”

Son aylarda aralıksız bir büyüme eğilimi sergileyen vatandaşların ferdi kredi ve kredi kartı borçlarının, 24 – 31 Mart haftasında 44 milyar lira daha artarak 1 trilyon 896 milyar liraya kadar çıktığını söyleyen Başevirgen, vatandaşlara organ sattıran acı tablonun datalarını paylaştı.

Başevirgen, “Halkın sırtındaki borç yükü giderek artıyor. Yüksek enflasyon ve Türk Lirası’ndaki bedel kaybıyla ekonomik krizin ortasında kalan vatandaşlar borçlanarak geçinmeye çalışıyor. Muhtaçlıklarını karşılamak için tüketici kredileri ve kredi kartlarına sarılan vatandaşların borçları da her geçen gün katlanarak artıyor. Vatandaşların banka borçlarında yılbaşından bu yana 322 milyar liralık artış yaşandı. Bu borcunun 1 trilyon 310 milyar lirası ferdî kredilerinden, 585 milyar lirası da kredi kartı borç bakiyelerinden kaynaklanıyor. Son hafta tüketici kredilerinde 18,7 milyar liralık, kredi kartı borçlarında ise 25,5 milyar liralık artış oldu. Başta yiyecek olmak üzere gündelik harcamaların yükle kartla yapılması, geliri rutin harcamalarına yetmeyen hanelerin, gelecekteki gelirlerini şimdiden tüketmek zorunda kaldıklarını gösteriyor. Risk merkezinin datalarına nazaran bu yılın birinci iki ayında 141 bin 802 kişi bireysek kredi borcunu, 115 bin 485 vatandaş ise kredi kartı borcunu ödeyemediği için bankalar tarafından icra takibine alındı. Hem kredi kartı hem de kişisel kredisi yüzünden takibe alınanlar tek kişi sayıldığında 214 bin 939 kişi ocak ve şubat aylarında bankalar tarafından icraya verildi. Bankalar tarafından evvelki beş yıllık periyotta icraya verildikleri halde borçları devam edenlerin sayısı ise 3 milyon 865 bin 446 kişi olarak açıklandı. Borç batağı uygunca derinleşiyor.” dedi.

“21. Yüzyılda halkı böbreklerini satacak hale getirdiler”

Risk merkezinin datalarına nazaran bu yılın birinci iki ayında 141 bin 802 kişinin ferdi kredi borcunu, 115 bin 485 kişinin ise kredi kartı borcunu ödeyemediği için bankalar tarafından icra takibine alındığını söyleyen Başevirgen, “AKP iktidarları periyodunda vatandaş her geçen gün biraz daha fakirleşti. İktidarın izlediği yanlış ekonomik siyasetlerle vatandaş devasa bir borç yükü ile karşı karşıya. Bolluk ülkesi yokluk ülkesi oldu. 21. yüzyılda halkı, böbreklerini satacak hale getiren bu iktidardan kurtulmamıza ise çok az kaldı. 14 Mayıs’tan sonra yoksulluğun son bulduğu bir Türkiye’de huzur ve itimat içinde yaşayacağız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir