‘Cin çıkarma’ cinayetinde istenen ceza belli oldu

Özge Parıltı Tekin’in ‘cin çıkarma’ mazeretiyle öldürülmesi olayıyla ilgili Erdal K. ve Selçuk T’nin ortalarında bulunduğu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi. Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı.

Yaralı halde hacamat

Duruşmada temel hakkındaki görüşünü açıklaması için kelam verilen cumhuriyet savcısı, sanık Erdal K’nin yönlendirmesiyle sanık Selçuk T. tarafından eşi Özge Parıltı Tekin’in bedenine oklava ile 100 defa vurulduğunu ve yaralı haldeki bayana hacamat yaptırıldığını belirtti.

Kadının bir gün sonra kötüleşerek kaldırıldığı hastanede hayatını yitirdiğini aktaran savcı, sanıklar Erdal K. ve Selçuk T’nin ‘kasten yaralama sonucu mevte neden olma’ kabahatinden 13 yıl 6 aydan 22 yıl 6 aya kadar mahpusla cezalandırılmalarını talep etti.

Savcı, sanıklar Zöhre T, Cemal E. ile Hatun E. hakkında ‘netice sebebiyle ağırlaştırılmış yaralama’ kabahatinden dava açıldığını, lakin sanıkların suça iştirak etmediklerini, olaya şahit olduklarını belirterek, ‘suçu yetkili makamlara bildirmemek’ cürmünden 1 yıla kadar mahpusla cezalandırılmalarını istedi.

Savcı, yapılan hacamat ile maktulün mevti ortasında illiyet bağı bulunduğuna dair kesin kanıt bulunmadığı belirterek, sanık Sevim Ö’nün beraatine karar verilmesini talep etti.

İç kanamadan öldü

Sanık avukatları temele ait mütalaaya karşı savunma hazırlamak için müddet talebinde bulundu. Beyanların akabinde orta kararını açıklayan mahkeme, avukatların talepleri kabul ederek, duruşmayı 8 Mart’a erteledi.

İddianamede, 18 Mart 2022’de Yenimahalle Dr. Yurtaslan Onkoloji Hastanesi’ne kaldırılan Özge T’nin iç kanama sebebiyle öldüğü tespiti üzerine soruşturma başlatıldığı belirtilmişti. Erdal K’nin tavsiyesi üzerine sanıkların, bayana ‘cin çıkarma’ mazeretiyle oklavayla vurarak vefatına neden oldukları tabir edilmişti. Bu kapsamda 6 sanığın, ‘kasten yaralama sonucunda vefata neden olma’ ve ‘suça iştirak etme’ hatalarından cezalandırılmaları istenmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir