DSİ Bursa Gölecik Barajı’nda çalışmaları sürdürüyor

BURSA (İGFA) – Bursa ve ilçelerinde son devirde yapılan su yapılarının artması bölgedeki ziraî faaliyetlerin gelişmesinde de değerli rol oynuyor.

Projenin tüm etaplarının tamamlanması sonucunda bölgede yapılacak sulu tarım ile ülke iktisadına yıllık 158 Milyon 957 Bin 859 TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, sulama veiçmesuyu niyetiyle inşa edilen Gölecik Barajı’nın tamamlanmasıyla 45 bin 870 dekar arazi sulanacağını, birebir vakitte Karacabey ilçe merkezi ve etrafının muhtaçlığı olan yıllık 7,44 milyon metreküp içme ve kullanma suyu gereksiniminin da karşılanacağını söyledi.

Müdür Balta, eş vakitli olarak; enjeksiyon ve drenaj galerisi imalatlarının (77,70 m kotunda) yamaçlara hakikat yükselerek devam ettirildiğini kaydederek, “Su Alma Şaftı cebri boruların montajına başlanmış olup gövde dolgusu ile eş vakitli olarak Su Alma Yapısı imalatı (78,50 m kotunda) sürdürülmektedir. Asansör / havalandırma şaftı (79,20 m kotunda) ve prekast merdiven imalatına (78,80 m kotunda) da gövde dolgusu ile birlikte devam edilmektedir. Güç kırıcı havuz imalatları tamamlanmış olup dolusavak duvar imalatları 60 metre kotunda devam etmektedir” diye koonuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir