Dünyada 1 Mayıs… Macron reformuna büyük öfke

FRANSA’da 1 Mayıs şovları, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkaran ıslahatına karşı büyük bir reaksiyona dönüştü. Ülke genelinde sayıları 800 bini bulan göstericilerle polis ortasında arbede yaşandı. Başşehir Paris’te dükkânların camlarını kıran ve polise taş atan protestoculara güvenlik güçleri gözyaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale etti.

KÜBA’DA MERASİM İPTAL

1959’daki sosyalist ihtilalden beri her 1 Mayıs’ta görkemli kutlamalara sahne olan Küba’nın başşehri Havana’da bu sene tablo farklıydı. Etkinlikler, ülkede devam eden akaryakıt krizi nedeniyle iptal edildi, kutlamalar mahallî seviyede, tasarruf önlemleri gözetilerek yapıldı. Olağanda günlük 600 ton yakıt tüketen Küba, halihazırda bunun 400 tondan azını tedarik edebiliyor. Küba idaresi, aksaklıktan tedarikçi firmaları sorumlu tutarken, ödeme kasvetleri yaşandığı belirtiliyor.

SIKI ÖNLEM ALINDI

– İtalya’nın çeşitli kentlerinde çalışanlar sokağa çıkarken, Torino’da bir küme Başbakan Giorgia Meloni ve hükümet üyelerinin kukla başlarını taktı.

– Endonezya’da çalışanlar, ülkenin ikinci büyük kenti Surabaya’da sokağa çıktı. Polisin çelik bariyerlerle tedbir aldığı görüldü.

– Rusya’nın başşehri Moskova’da ise aktifliklerin adresi Bolşoy Tiyatrosu’nun önü oldu. Kızıl bayrak taşıyan yüzlerce Komünist Parti üyesi, meydanda konuşma yapan parti başkanı Gennady Zyuganov’u dinledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir