Ekonomist Acemoğlu’ndan 14 Mayıs değerlendirmesi: “Ekonomi paramparça”

Yüksek Seçim Şurası (YSK) datalarına nazaran, 14 Mayıs genel seçimleri ikinci cinse kaldı. Şimdi kesin olmayan sonuçlara nazaran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49,51, Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,88, Cet İttifakı’nın adayı Sinan Oğan ise yüzde 5,47 oy oranına sahip. Prof. Dr. Acemoğlu, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 11 hususta seçimleri kıymetlendirdi.

Diken’de yer alan habere nazaran, Prof. Dr. Daron Acemoğlu’nun paylaşımları şöyle:

“Durumu anlamak için Türk seçmeninin çok fazla milliyetçi bir hale geldiğini kabul etmek kıymetli. Milliyetçi oyların Erdoğan, MHP, DÜZGÜN Parti ve başkaları ortasında paylaşılmasına karşın, Erdoğan’ın müttefiki çok sağcı MHP oyların yüzde 10’unu aldı.

Cumhurbaşkanı ve ortakları, televizyonu ve yazılı medyayı büsbütün denetim ettiler ve bunu milliyetçiliğin alevlerini körüklemek için, bilhassa muhalefetin Kürt ayrılıkçılarla işbirliği içinde olduğu argümanlarıyla kullandılar. Kılıçdaroğlu’nun Alevi olmasıyla birleşince bu tesirli olmuş olabilir.

‘KONUT VAATLERİ İŞE YARADI’

Kötü iktisat idaresi ve yaygın yolsuzluk, birçok kişinin (ben dahil) düşündüğü kadar geniş bir ehemmiyete sahip değildi. Büyükşehirlerde değerliydi lakin AKP’nin rant ağları kurduğu ve kullandığı yerlerde değildi.

En sarsıcı olanı, AKP sarsıntı bölgelerinde çok başarılı oldu. Rant ağının çok değerli olduğu yer bu noktadır. Belediye çapında ve daha üst düzeylerde yıllarca süren yolsuzluklar, zelzelelerin tesirleri ve ölümlerin sorumlusuydu. Fakat konut ve iş vaatleri işe yaradı.

‘SADECE TÜRKİYE DEĞİL, DÜNYADAKİ DEMOKRASİLER İÇİN BERBAT HABER’

Çoğumuzun Erdoğan’ın siyasi hünerlerini ve durumu okuyup denetim etme yeteneğini bir defa daha hafife aldığı ortaya çıktı. Medya hakimiyeti kıymetlidir lakin durum onun ötesinde. Bu yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyadaki demokrasiler için makûs bir haber.

Bütün bunlar Türk kurumlarının geleceği için makûs haber. Yargı ve kolluk tüm bağımsızlığını kaybetti. Güçlü yolsuzluk ağları (inşaat sanayisi merkezli) ve medyanın durumu ile birleştiğinde, bu sahiden berbat bir haber.

‘MUHALEFET DAHA ZAYIF VE PARÇALANMIŞ’

AKP’nin kurduğu makinenin seçim muvaffakiyetini da tanımak ve ders almak zorundayız. Bu, demokratik işleyişin bir modülü fakat (bazıları mahpusta olan) muhaliflere ve rakiplere yönelik baskı, medya denetimi ve sindirme nedeniyle ‘gerçekten demokratik’ değil.

Ancak demokrasi için işler daha da berbat olabilir. AKP milletvekillerini kaybetmiş olsa da, muhalefet artık daha zayıf ve daha parçalanmış durumda. CHP’nin koalisyonu bir ortada tutmak için müttefiklerine birkaç parlamento sandalyesi vermesi bunu artırıyor. (Bu bir kusur olabilir).

‘AKP REZERVLERİNİ TÜKETTİ’

Daha da berbat haberler: İktisat paramparça. AKP, rant ağını güçlendirmek için rezervleri tüketti ve vaatleri ile harcamalarını büyük ölçüde genişletti. Ülkenin ekonomik çöküşe nasıl dayanacağını bilmiyorum.

Endişelerden biri, ekonomik krizin (bence durumun ciddiyetini tam olarak anlamış üzere görünmeyen) bir muhalefet hükümeti iktidarında gelmesi ve CHP ile oburlarının prestijini zedelemesiydi. Artık bunu bozan AKP ekonomiyi düzeltmeye çalışacak.

Maalesef AKP’nin de krizle başa çıkabileceğine dair bir işaret görmüyorum. Bu vazifesi üstlenecek çok az yetişmiş insan var ve yolsuzluk ile berbat idare muhtemelen devam edecek. İktisadın ve demokrasinin geleceği için endişeleniyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir