Enerji Bakanı Dönmez: Türkiye gaz merkezi olmak için tüm altyapıya sahip

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin doğalgaz ticaret merkezi olmak için gereken tüm altyapıya sahip olduğunu söz etti.

Türkiye’nin uzun bir mühlet evvel lisana getirdiği doğalgaz ticaret merkezi olma argümanı, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Avrupa’ya gaz satmak üzere Türkiye’de bir gaz merkezi kurma teklifinden sonra tekrar gündeme geldi.

Dönmez, Antalya’da düzenlenen Güç Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Türkiye hem altyapısı hem de gaz piyasalarıyla doğalgaz merkezi olmak için bütün enstrümanlara sahiptir” dedi.

Dönmez daha evvel, Putin’in teklifi karşısında Türkiye’nin yapacaklarını yıl sonuna kadar belirleyeceğini, gelecek yıl Ocak yahut Şubat ayında da doğalgaz sağlayıcı ve alıcı ülkeleri bir ortaya getirecek bir konferans düzenleyebileceğini belirtmişti.

HİDROJENDE UZUN VADELİ MAKSATLAR PAYLAŞILDI

Dönmez konuşmasında ayrıyeten alternatif yakıt kaynaklarından olan hidrojenin üretim maliyetini düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’de kamunun hidrojen çalışmalarını Türkiye Güç, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu’nun (TENMAK) yürüteceğini belirten Dönmez, hidrojen hakkında uzun vadeli maksatları açıklayarak, “2030’da 2 gigawatt (GW) olacak elektrolizör kapasitemizi 2053 yılında 35 kat artırarak 70 GW’ye çıkaracağız” dedi.

Öte yandan, 2035 yılına kadar da hidrojen üretim maliyetini de 2,4 dolardan 1,2 doların altına düşürmeyi hedeflediklerini belirten Dönmez, TENMAK’ın hidrojen teknolojileri ve yakıt pilleri ile karbondioksit tutma ve idaresi alanlarında iki proje takviyesi davetine kısa müddet içinde çıkacağını da söz etti. (REUTERS)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir