EYT son dakika gelişmeleri neler? EYT ne zaman çıkacak, yaş sınırı var mı?

EYT için yıllardır çaba eden vatandaşlara karşın karşı çıkan AKP, yaklaşan seçimin tesiriyle çalışmalara sürat verdi. EYT için bayanlarda 48, erkeklerde 50 yaş sonu gündeme gelirken husus hakkında açıklamada bulunmadı. Yabancı basına konuşan Türk yetkililer EYT ile ilgili yeni planları ortaya çıkardı. Buna nazaran birinci planlarında 1.5 milyon insanı etkilemesi beklenirken, Erdoğan’ın çok daha az çalışanı dahil etmeyi gündemine aldığını açıkladı.

EYT SON DAKİKA

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

Bilgin, “Aralık ayının sonuna kadar çalışmayı bitirip Meclise götürürüz diye umuyorum. Zira çok süratli çalışıyoruz” dedi.

“EYT konusunda bizim çalışmamız şimdi tamamlanmadı, bitince açıklayacağız” diyen Alım, “Burada kapalı bir şey yok. Meclis’te anlattım, EYT ile ilgili sayılar her ay değişiyor. Haziran sayılarını 1,5 milyon demiştik. Artık 1 milyon 800 bin civarı oldu. Bu sayılar da dahil, bilinen dataları değerlendirip hesabımızı ona nazaran yapmamız lazım” diye konuştu.

‘AY SONUNA KADAR BİTECEK DİYE DÜŞÜNÜYORUM’

Farklı iş yerlerinde çalışmış, hizmet birleştirilmesi yapılmış ya da yapılmamış olanların bulunduğuna dikkati çeken Alım, şunları kaydetti:

“EYT gündeme gelince bize müracaat edenler var. Daha evvel kayıtlarımızda dijital ortamda yer almayanlar, evraklarıyla geliyor. İncelenip hizmet birleştirilmesi yapılıyor. Bu teknik bir çalışma. Bütün bu çalışmalar tamamlanacak, ay sonuna kadar bitecek diye düşünüyorum. Aralık ayının sonuna kadar çalışmayı bitirip Meclise götürürüz diye umuyorum. Zira çok süratli çalışıyoruz. Yeni değil, uzun vakittir çalışıyoruz.”

EYT YAŞ KAİDESİ GELECEK Mİ?

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, evvelki açıklamalarında yaş hududu olmayacağını duyurmuş, bayanlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl sigortalılık müddetini dolduran ve 5 bin prim günün tamamlayanların düzenlemeden yararlanacağını açıklamıştı.

Henüz kesin olmamakla birlikte son periyotlarda kulislerde, EYT için yaş kuralı aranabileceği konuşuluyor. Kararın yeni bir toplantının akabinde verilmesi bekleniyor.

Buna nazaran bayanlarda 48, erkeklerde 50 yaş sonu gündeme geldi. EYT ile birlikte iki milyon kişinin emekli olma durumu oluşmasından ötürü bütçe üzerindeki yükü azaltmak için yaş koşulu getirileceği argüman ediliyor.

EYT için bayanlarda 48, erkeklerde 50 yaş hududu gündemdeyken Bakan Alım açıklamasında bütçe görüşmelerinde hususa açıklık getireceğini tabir etmişti fakat hususa değinmedi.

EYT PLANINI YABANCI BASIN ORTAYA ÇIKARDI

Türkiye’de gündem yoğunluğunun kıymetli bir kesimi haline gelen emeklilikte yaşa takılanlar için yeni bir formülün ortaya çıktığını ABD medyasına konuşan Türk yetkililer aktardı.

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg’e konuşan Türk yetkililer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın EYT ile ilgili yeni atılımlar hazırlığı içerisinde olduğunu söyledi.

“Erdoğan bütçedeki masrafı minimuma indirmek için kritik seçim vaadini tıraşlayabilir” başlığıyla paylaşılan haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan devlet ve özel bölüm çalışanlarının erken emeklilik planlarını bütçede baskı yaratması sebebiyle daraltabileceğini üst seviye Türk yetkililer söyledi” sözü kullanıldı.

Gelecek yıl yapılması planlanan seçimlerde kritik bir seçim vaadi olan emeklilikte yaşa takılanlar konusunun birinci planlarında 1.5 milyon insanı etkilemesi beklenirken şu an Erdoğan’ın çok daha az çalışanı dahil etmeyi gündemine aldığını da ismini açıklamayan bir yetkili söyledi.

Yetkililer ayrıyeten Erdoğan’ın Pazartesi günü yapılacak kabinede bir karar alabileceğini de belirtirken, bu atak ile birlikte Erdoğan’ın seçmen tabanını da kuvvetlendirebileceği kaydedildi.

EYT’DE YENİ PLAN NE OLACAK?

Bloomberg’in haberinde ise, “Türkiye hükümeti şu anda EYT’ye hak kazananların yüzde 60’ını kapsayacak bir plan üzerinde duruyor. Özgün planın maliyetinin 250 milyar TL’ye çıkabileceği belirtilirken, bu sayının ülkedeki yaklaşık 14 milyon emeklinin bu yıl boyunca Ekim ayına kadar toplumsal güvenlik sistemi harcamasının 3 katı olduğu aktarıldı” denildi.

Yetkililer alternatif plan ile birlikte erken emekliliğin yaşlı çalışanları kapsayacağını belirtti.

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

Staj ve çıraklık devri sigortaların EYT için başlangıç sayılıp sayılmayacağıyla ilgili bir soruya Alım, “Onlar farklı. Onlar EYT kapsamında değil esasen. Sigorta girişi olanlarda bir sorun yok. Çıraklık ve stajyerlik bir sigorta girişi değil. Onlar sıhhat sigortasını korumak üzere geliştirilmiş bir sistem.” karşılığını verdi.

EYT konusunda bir düzenlemenin çıkacağını bildiren Alım, bu düzenlemenin detaylarını gerekli hesaplamaların akabinde kamuoyuyla paylaşacaklarını lisana getirdi.

EYT NEDİR, YAŞ KOŞULU VAR MI?

Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden evvel olanlar EYT’li (emeklilikte yaşa takılan) sayılıyor. Çünkü 9 Eylül 1999 öncesinde yaş koşulu aranmaksızın prim günü ve sigortalılık müddeti kuralları sağlanarak da emekli olunabilirken, 8 Eylül 1999 tarihinde yapılan değişiklikle prim günü ve sigortalılık müddeti koşullarının yanı sıra bir de yaş kaidesi getirildi.

EYT’li sayılmak için sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden evvel olup, emeklilik için gereken yaş dışındaki sigortalılık mühleti ve prim günü koşullarını sağlamış olmak gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir