Finlandiya bayrağı NATO karargahına törenle çekilecek

Finlandiya’nın 31’inci üye olarak NATO’ya katılması münasebetiyle yarın NATO karargahında Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’nün de iştirakiyle merasim düzenlenecek.

Finlandiya’nın NATO’ya tam üye olması için gerekli resmi prosedürün, NATO’nun 74’üncü kuruluş yıl dönümü olan, tıpkı vakitte NATO Dışişleri Bakanları Toplantısının da yapılacağı 4 Nisan’da tamamlanması planlanıyor.

NATO üyesi 30 ülke, Finlandiya’nın ittifaka iştirak protokollerini kendi iç süreçlerini yürüterek onayladı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in verdiği bilgiye nazaran, iştirak protokolünü son onaylayan ülke Türkiye de yarın belgeyi Washington Mutabakatı’nı saklayan ülke olan ABD’ye NATO karargahında teslim edecek.

Bunun akabinde Stoltenberg, Finlandiya’ya bildirim yapacak. Finlandiya da kendi iştirak dokümanlarını teslim edecek ve resmen NATO’nun 31’inci üyesi olarak ilan edilecek.

Finlandiya’nın üyeliği münasebetiyle NATO karargahında yarın Brüksel saatiyle 15.30’da merasim düzenlenecek. Merasimde, Finlandiya bayrağı, NATO karargahının girişinde bulunan müttefik ülke bayrakları ortasında yerini alacak.

Böylece Finlandiya, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın yapılacağı gün ittifaka 31’inci üye olarak katılmış olacak ve NATO’nun tüm askeri, sivil yapılarında yerini alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir