Gölcük Depreminde Gece Gündüz Hasta Bakan Profesör, Kahramanmaraş’taki Deprem Sonrası İçin Uyardı!

Bugün sabah saatlerinde tüm Türkiye olarak felaketi yaşadık. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,4 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana geldi ve birçok etraf vilayet de bu şiddetli sarsıntıdan etkilendi. Enkaz altında kalan vatandaşlarımız için kurtarma çalışmaları sürerken, 1999 Gölcük sarsıntısında enkaz altından kurtarılan hastalarla ilgilenen Profesör Güner Sönmez’den ihtarlar geldi!

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki zelzele, birçok etraf ili de etkiledi ve ne yazık ki çok sayıda bina yıkıldı ve hasar gördü.

Saatler geçtikçe sarsıntının neden olduğu yıkımın boyutları ortaya çıkarken, enkaz altında kalan vatandaşlarımız için arama çalışmaları devam ediyor…

Hepimiz tek yürek olmuş, enkaz altından sağ salim çıkartılacak vatandaşlarımızı beklerken, 1999 Gölcük zelzelesinde enkaz altından kurtarılan hastalara bakan Profesör Güner Sönmez’den ihtarlar geldi.

Güner Sönmez, ‘basit yaralanmalar dışında en çok Kompartman sendromu ve Crush sendromu görülebileceğini’ söyleyerek meslektaşlarını uyardı.

“Enkaz altından çıkarılan bireylerde idrar çıkışlarının ve ekstremitelerin yeterli kıymetlendirilmesi gerektiğini” söyleyen Sönmez, “Crush Sendromunun böbrek yetmezliğine, Kompartman Sendromunun ise nekroza gidebileceği” konusunda uyardı.

Yine depremzedelerde “Travma Sonrası Gerilim Bozukluğu yaşanabileceğinin” de altını çizdi…

Yine hekimler, “Hiperkalemiye bağlı ölümler” konusunda da ihtarlarda bulundu ve enkaz altından çıkarılan şahısların mümkünse çabucak olay yerinde damaryolu ile tedaviye başlanması gerektiğinin altını çizdi.

Peki nedir bu Crush ve Kompartman Sendromu?

Crush Sendromu yani öteki ismiyle Ezilme Sendromu, ekseriyetle sarsıntılarda ya da afetlerde kas zedelenmesine bağlı olarak görülür. Ezilme, uzun müddet hareketsizlik ve sıkışmanın sebep olduğu Crush Sendromu, kas travması sonrası meydana gelen ani ve süratli gelişen kas hasarının neden olduğu sistemik bir bozukluktur.

Kompartman Sendromu ise bir organın uç kısmında artan basınç nedeniyle kas ve hudut dokularında meydana gelen işlev kaybı ile karakterize bir klinik tablodur.

Ciddi bir klinik tablo olan Kompartman sendromu, hücre vefatına neden olabilir.

1999 Gölcük ve 2011 Van Depremi’nde de can kayıplarına neden olan Kompartman ve Crush Sendromları konusunda şuurlu ve dikkatli olmakta yarar var…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir