İkinci tur düğümü… Sinan Oğan kilit isim oldu… İttifaklar içinde farklı açıklamalar… Kim kimi istemiyor

Sinem Hançerigüzel

14 Mayıs’ta gerçekleştirilen seçimlerde resmi olmayan sonuçlar açıklandı. Buna nazaran Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49.52’lik oy alırken, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oyları yüzde 44.88 oldu. Seçim anketlerinde öngörülenlerin tersine CET İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan ise yüzde 5.17’lik bir oy oranına sahip oldu. Her iki aday için de seçimlerin ikinci çeşidinde kilit isim haline gelen Sinan Oğan’ın, hangi ittifak adayını destekleyeceği gündemde sıcaklığını koruyor.

Cumhur İttifakı’nda yer alan AKP’li isimlerden, Sinan Oğan’a yönelik yeşil ışık yakan açıklamalar gelirken, CET İttifakı’nın, Zafer Partisi ile birlikte öteki ortağı olan Adalet Partisi, Cumhur İttifakı’na kapıları kesin bir lisanla kapattı. AKP’li isimlerin bilakis, Cumhur İttifakı’nın öteki ortağı olan MHP’li isimler ise, Sinan Oğan’a karşı çıkan açıklamalar yaptı. Oğan’a kapıları kapatan MHP’li isimlere yanıt veren Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ ise “Görüşmeyebilirsiniz, ok da üzülmem doğrusu.” formunda karşılık vererek halini belirtti. Başka yandan Özdağ’dan ve Oğan’dan, her iki ittifaka tenkit olarak ‘HDP ve HÜDA-PAR ile işbirliği yapılmaması’ konusunda net açıklamalar geldi. Oğan, her iki adaya yakınlık konusunda net bir açıklama yapmazken, Özdağ ise daha evvel Kemal Kılıçdaroğlu’na geçmişte muhakkak koşullarda uzlaşarak işbirliği önerdiğini “Ben ‘Erdoğan kazansın’ demedim ki. Ben CHP kazansın dedim” kelamlarıyla söz etti.

Cumhur İttifakı’nın iki partisi AKP ve MHP ortasında görüş ayrılıklarının sinyalini veren açıklamaların yanı sıra, Millet İttifakı cephesinden Oğan’a yönelik rastgele bir açıklama gelmedi. CET İttifakı’nın iki ortağı Zafer Partisi ve Adalet Partisi’nin, ikinci cinste kimi destekleyeceği konusunda nasıl bir uzlaşma sağlayacağı ise merak konusu. Odatv, ikinci cinste hangi partili isimlerin Oğan’ı desteklediğini, hangi isimlerin Oğan’a karşı çıktığını ve CET İttifakı cephesindeki açıklamaları tek tek derledi.

AKP’Lİ İSİMLERDEN SİNAN OĞAN’A YEŞİL IŞIK

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, seçimlerdeki başarısı hasebiyle Sinan Oğan’ı arayarak tebrik ettiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı bir yayında Sinan Oğan ile şimdi bir görüşme olmadığını belirterek “Sinan Bey’in geldiği siyasi geleneğe baktığınızda, lisana getirdiği tezleri dikkate aldığınızda Cumhur İttifakı’na, devletin, milletin bekası vurgusuna daha yakın olduğunu ben biliyorum. Sinan Beyefendi ile şahsi tanışıklığım da vardır” dedi.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ise Oğan’ın, Erdoğan’ı desteklemesi konusundaki görüşünü “Şimdi bir kez Sinan beyefendisi tebrik etmek lazım. Aldığı oy kıymetli bir oydur. Oy veren kitlenin temel özelliği Türkiye’nin bölünmesine karşı olan başarılı bir kitle. HDP’nin ayrıştırıcı lisan kullanmasından, CHP’nin ısrarla özerklik telaffuzları tekrar terör baronlarının cezaevlerindeki tutsaklarını çıkaracağız demelerinin, Apo’ya sloganlarına rahatsızlık duyulduğunu biliyoruz. Münasebetiyle ikinci tıpta sayın Cumhurbaşkanımıza takviye olacaklarını düşünüyoruz.” formunda söz etti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Oğan’ın ikinci cinste Cumhur İttifakı ile iş birliği yapıp yapmayacağı istikametindeki bir soruya “Bunlar siyasetin aktörleri, siyasetin faktörleri. Bunlar her formda bu denklemde bir formda konuşulur, görüşülür. Makul ve mantıklı bir halde herkes yerini alır. O bahiste bizim hem cumhurbaşkanımız hem parti genel merkezimiz gerekli temasları yaparlar, konuşurlar, görüşürler, önlemimizi alırız.” açıklaması yaptı.

CUMHUR İTTİFAKI’NDA FARKLI AÇIKLAMALAR.. MHP, OĞAN’A KAPILARINI KAPATTI

Cumhur İttifakı’nın öteki ortağı MHP’de, AKP’li isimlerin tersine Sinan Oğan’a karşı açıklamalar yapıldı. MHP’li isimler, Sinan Oğan’ı eleştiren toplumsal medya paylaşımları yaptı. Odatv’nin ulaştığı MHP Genel Lider Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter ise, “Türk milliyetçiliğinin siyasi adresi Milliyeçi Hareket Partisi’dir. Türk milliyetçiliğinin siyasi, fikri ve ahlaki yolbaşçısı da Devlet Bahçeli’dir. Onun bunun mahallemize gece kondu yapmasına müsaade etmeyiz” kelamlarının Oğan’ı maksat aldığı konusundaki argümanları kabul ederek “Evet Sinan Oğan’ı gaye alan bir tweettir, istedikleri üzere haber yapabilirler.” sözlerini kullandı.

MHP Genel Lideri Basın Danışmanı Yıldıray Çiçek, Oğan’ı gençliğinde Marksist olmakla suçlayarak “Gençliğinde Marksizm-Leninizm yoldaşı, 2004 yılında kapatılan FETÖ gazetesi Vakit’in tam sayfa muharriri, sonra DYP gençlik kollarında, sonra MHP’de… Tam Zübük kıssası üzere. Hayata daima menfaat penceresinden bakan tipleme. Aslında ondan seçimi görmeden ‘Pazarlıklarımız olacak’ demişti.” halinde konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi Medya, Tanıtım ve Halkla Münasebetlerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı İsmail Özdemir ise Oğan’a yönelik olarak “Türk Milliyetçiliği’nin siyasi merkezi Milliyetçi Hareket Partisi’dir. Siyasi uğraşımızda amaç ve metodu tayin kudret ve iradesi de MHP’dedir. Türk Milliyetçilerinin istikametini dava disiplinimiz ve vizyonumuzla yalnızca Önderimiz tayin eder. MHP dışında olup, öteki yerlerde istikamet çizmeye kalkanların eforları boş, sözümona analizleri tutarsız ve tekrar kelamda amaçları güdümlüdür.” ifadelerini kullandı.


ÜMİT ÖZDAĞ’DAN, MHP’Lİ İSİMLERİN SERT KELAMLARINA YANIT

Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ, MHP’li isimlerin kendisini ve Sinan Oğan’ı amaç alan açıklamalarına karşılık verdi. MHP’nin, Oğan konusunda kapıları kapatmasına karşılık olarak Özdağ da MHP ile görüşme konusundaki tavrını belirti. Katıldığı yayında konuşan Özdağ, MHP ile görüşme konusunda “Görüşmeyebilirsiniz, hiç kıymetli değil, çok da üzülmem doğrusu.” açıklamasında bulundu.

MHP’yi, HÜDA-PAR üzerinden eleştiren Özdağ, “Keşke Ümit Özdağ ve Sinan Oğan’a gösterdikleri yansıyı HÜDA-PAR’a gösterselerdi. Oğan’a reaksiyon gösterenlerin ne kadar Türk milliyetçiliğini temsil ettiklerini tarih yazacak. HÜDA-PAR ile kol kola girip, ‘Sinan Oğan ve Ümit Özdağ ile görüşmeyelim’ diyenler… Lakin HÜDA-PAR’ı içine sindirenlerin, Ümit Özdağ ve Sinan Oğan’ı içlerine sindirememeleri, kendileri izah etmeleri gereken bir tavırdır. Sinan Beyefendi ile ilgili bu kadar çok şey söylemişler. Sinan Bey’i MHP milletvekilliğine davet eden Devlet Bahçeli’dir. Devlet Bahçeli bu türlü yanılarak mı insan davet ediyor? Ümit Özdağ casus, Sinan Oğan Marksist, Leninist. Devlet Bahçeli nasıl bir genel lider ki daima casusları ve Marksisleri partinin genel lider yardımcısı, milletvekili yapıyor, ön plana çıkarıyor? Bu tıp iftira merkezli yaklaşımların bir manası yok, bir pahası de yok.” halinde konuştu.

ATA İTTİFAKI’NIN ÖTEKİ ORTAĞI, CUMHUR İTTİFAKI’NA KAPILARI KAPATTI: ASLA GÖRÜŞMEM

Ata İttifakı ortağı Adalet Partisi’nin Genel Lideri Vecdet Öz’ün, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklediğine dair toplumsal medyada paylaşımlar yapıldı. Odatv Vecdet Öz’ü aradı, bu argümanları sordu. Öz, Cet İttifakı ismine değil, Adalet Partisi ismine konuştuğunu belirterek “Destek veririz lakin koşullarımız var. Millet İttifakı, Anayasa’nın değiştirilmez birinci 4 unsuruna sadakatini açıklayacak. Atatürk ismi, Türklük sözü, bayramlara hürmet, Cumhuriyet’in kuruluş ideolojisine tam bağlılık yemini…” diye konuştu.

Cumhur İttifakı’nı destekleme konusunda görüşünü sorduğumuz Öz, bu mevzuda Cumhur İttifakı’na kapıları kapattı. Cumhur İttifakı ile görüşmeyeceğini söz eden Öz, konuşmasında “Ben görüşmem, asla. O vakit ben ne yaparım? Partimde siyaset yapmaya devam ederim. Şayet ki ittifak ortağımız ‘Cumhur ittifakını destekliyorum’ derse o vakit yolumuz ayrılır.” formunda net bir hal ortaya koydu.

ÖZ: MİLLET İTTİFAKI’NIN ÖBÜR ORTAKLARINDAN CHP’YE KÂFİ DAYANAK GELMEDİ

Millet İttifakı’nın öbür partilerinden CHP’ye kâfi oy takviyesi gelmediğini belirten Öz, “Babacan, Davutoğlu, Uysal, Karamollaoğlu… CHP kendine ilişkin oyları aldı, bu partilerin bir katkısı yok. Demek ki ikinci cinste oyuncular değişecek. Ben de diyorum ki ‘Sinan Oğan’ı Cumhurbaşkanı yardımcısı yapsın, Meral Hanım’ı yapsın. 2 tane Cumhurbaşkanı yardımcısı olsun. Belediye liderleri belediyelerinin başına dönsün.” tabirlerini kullandı. Öz, ayrıyeten İstanbul Belediyesi Lideri Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Lideri Mansur Yavaş’ın, bürokraside misyon almaları durumunda belediyedeki misyonlarından istifa etmeleri gerektiğini söyledi.


SİNAN OĞAN VE ÜMİT ÖZDAĞ, HANGİ İTTİFAK HAKKINDA NE DEDİ

Sinan Oğan, katıldığı bir yayında sorulan “Cumhur İttifakı’na daha yakın bir siyasi görüşe mi sahipsiniz?” sorusuna, “Ben Türk milliyetçisiyim. Cumhur İttifakı kendisini Türk milliyetçisi bir ittifak olarak görüyorsa bundan memnunluk duyarız. Bende bir değişiklik yok.” biçiminde konuştu. Oğan, “Şu an HÜDA PAR yahut HDP kendisini Türk siyasetinde kilit konumunda göremiyor. Türk milliyetçileri kilit konumda. O sebeple HDP yahut HÜDA PAR’ın siyaseti kilitleyemediği, Millet İttifakı yahut Cumhur İttifakı’na şantaj yapamadığı bir ortam, bizim için maksatlara varılmış bir ortamdır. açıklamasında bulundu.

14 Mayıs seçimlerinde, AKP Ankara Milletvekili seçilen Tuğrul Türkeş, Parlatılan “niş”ler, “miş” üzere yapmak ve bir seçimin akabinde “Türk Milliyetçiliği” başlıklı yazı yazdı. Sinan Oğan ise, Türkeş’in seçimlerin akabinde paylaştığı yazıyı retweet etti.

ÖZDAĞ: “BEN ‘CHP KAZANSIN’ DEDİM”

Ümit Özdağ ise, katıldığı İsmail Küçükkaya’nın programında,”Erdoğan’la yakın değiliz. Sıkıntı birisiyle yakın olup olmamak değil.Erdoğan’la esasen 21 yıldan beri arbede ediyorum. Erdoğan’a ben neden sitem edeyim. Ben Erdoğan’ı aramadım ki. Ben Erdoğan’a ‘seni desteklerim’ demedim ki. Ben ‘Erdoğan kazansın’ demedim ki. Ben CHP kazansın dedim” açıklamasında bulunarak görüşünü tabir etti.

ENGİN ÖZKOÇ’TAN OĞAN’A BİLDİRİ: UMARIM BU BİRLİK VE BERABERLİK GERÇEKLEŞİR

CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, seçimden sonra Kılıçdaroğlu’nun Sinan Oğan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini “O görüşme çok olumlu bir görüşmeydi. Sayın genel liderimiz (Oğan’ı) tebrik etti” kelamlarıyla açıkladı.

Halk TV canlı yayınında Sinan Oğan’a ait sorulan soruya karşılık veren Özkoç, “Oğan’ın da açıklamaları var, Türkiye’nin geleceği, milletimiziin beklentileriyle ilgili niyetlerimizde hiç farklılık olduğunu düşünmüyorum. Ulusal duruşumuzla ilgili bir farklılığımız olduğunu da düşünmüyorum. Türkiye’nin bekasıyla ilgili bir farklılığımız olduğunu da düşünmüyorum. Uğraşın farklı taraflarında yürüyen taraflarız. Bugün milletimizin birlik ve beraberliğe gereksinimi var. Umudum odur ki; bu birlik ve beraberlik gerçekleşir ve Türkiye gerçek bir formda tekrar umuda yelken açar” diye konuştu.

Ümit Özdağ ise İsmail Küçükkaya’nın programında, Kılıçdaroğlu’nun kendisini seçimler öncesi ziyaret etmediğini tabir ederek, daha evvel Kılıçdaroğlu’na götürdüğü teklifi şu formda söz etti: Ben dedim ki bu kıymetli değil bunlar ferdî sıkıntı, üzerinde durmaya gerek yok. Kemal Beyefendi dedim şu yanınızdaki hiçbir tesiri olmayan saray artıklarını, FETÖ’cüleri uzaklaştırın dedim. Sığınmacıları bir sene içinde yollayacağınızı söyleyin dedim. Biz sizi destekleriz. Buna da geri dönüp karşılık vermediler. Sonra Kemal Beyefendi bütün partileri ziyaret etti. Kemal Bey’in ziyaret etmediği tek parti Zafer Partisi.”

ÖZDAĞ: HALA CHP’DEN BİZE BİR TALEP GELMEDİ

Özdağ ayrıyeten, Kılıçdaroğlu’ndan şimdi bir talep gelmediğini “Hâlâ bize yönelik CHP’den bir talep de yok. ‘Bizi destekleyin’ “ diye talepleri de yok.” kelamlarıyla belirtti.


ÖZDAĞ VE OĞAN’IN TALEPLERİ NELER

Özdağ, katıldığı yayında Hüda-Par’a ait soruya verdiği yanıtta, her iki ittifakı da eleştirerek “Hüda-Par, Hizbullah ile siyasal olarak kontaklı bir yapıdır. Birisi ‘Yeşil Kürdistan’, birisi ‘Kızıl Kürdistan’ diyor. Benim için ortalarında hiç bir fark yok. Ha birisinin terör örgütü faal bir terör örgütü, oburunun terör örgütü faal değil şu an” biçiminde konuştu.

Oğan da emsal halde “İlk kuralımız PKK, FETÖ, Hizbullah terör örgütleriyle ve bilimum her türlü terör örgütüyle kesintisiz uğraş bizim olmazsa olmazımızdır. İkinci kuralımız sığınmacıların bir takvim çerçevesinde geri gönderilmesi. Seçilmediğimiz için 1 sene diye dayatmanın manası yok. Üçüncü kuralımız HDP ve HÜDA PAR’ın kurulacak müstakbel hükümet nezdinde misyon verilmemesi ve bu sürecin dışında tutulmaları. Dördüncü kuralımız anayasanın birinci 4 unsuru ve 66. hususuna asla dokunulmayacağının garanti edilmesi üzere Türk milletinin ortak talebi olan bu talepleri her iki tarafça kabul edileceğini düşünüyorum.” halinde koşullarını sıraladı.

Öte yandan Oğan, seçimlerden sonra Alman Der Spiegel mecmuasına verdiği söyleşide, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu fakat HDP’nin siyasi sistemin dışında bırakılması durumunda destekleyeceğini söylediği argümanlarını yalanladı. Oğan, Popp’un paylaşımını alıntılayarak, “Hayırdır Der Spiegel, size verdiğim röportajda Türk basınına dediğimiz genel kaidelerden farklı bir şey demedik. Bunu nereden uydurdunuz?” diye sordu.

SİNAN OĞAN TARİH VERDİ

Ata İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, ikinci tipe kalan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ittifak olarak hangi adayı destekleyecekleri konusunda Cet İttifakı’nı oluşturan partilerle görüştüklerini belirterek, “Aşağı üst ortamızda bir fikir birliği var” diye konuştu. Oğan, kararı 1-2 gün içerisinde açıklayacağını söylemişti.

Gazeteci Kürşad Oğuz, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Sinan Oğan’la konuştum. Sesi kısılmış, hafif hasta. “Kararımızı 19 Mayıs’ta açıklayacağız” dedi. Manidar tarih. İttifak içi fikir teatisi hala sürüyormuş.” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir