İlayda Kaim’in öldüğü kazada alkollü sürücüye 15 yıla kadar hapis istemi

Trabzon’da, üniversite öğrencisi İlayda Kaim’in (21) hayatını kaybettiği kazada, 10 metre yükseklikten dal-çık girişine düşen ve alkollü olduğu tespit edilen araba şoförü Bünyamin Bala (25) hakkında ‘taksirle mevte ve yaralamaya neden olmak’ hatasından 15 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

Kaza, 5 Nisan 2020’de Yomra ilçesine bağlı Kaşüstü Mahallesi’nde meydana geldi. Bünyamin Bala’nın kullandığı 61 VR 232 plakalı araba, denetimden çıkarak 10 metre yükseklikten dal-çık girişine düştü. Kazada araçtaki şoför, Ö.Ü. ile Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Sultanhisar Meslek Yüksekokulu (MYO) Saç Bakımı ve Hoşluk Hizmetleri Programı 1’inci sınıf öğrencisi İlayda Kaim yaralandı. İhbarla gelen sıhhat takımlarınca birinci müdahalede bulunulan yaralılar, kaldırıldığı hastanede tedaviye alındı. İlayda, tabiplerin tüm eforlarına karşın kurtarılamadı.

Ölümü ailesi ve arkadaşlarını hüzne boğan İlayda Kaim, Vakfıkebir ilçesinde toprağa verildi. Kazayla ilgili soruşturmada, tedavisi sonrası tabiri alınan Bünyamin Bala, özgür bırakıldı.

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma, tamamlanarak tutuksuz Bünyamin Bala hakkında ‘taksirle mevte ve yaralamaya neden olmak’ hatasından 15 yıla kadar mahpus cezası istemiyle iddianame düzenledi. 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, 2,08 promil alkollü olduğu belirlenen Bala’nın araç suratını görüş, hava ve trafik durumuna nazaran ayarlamadığına ve kuralları ihlal ettiğine yer verildi. Hatanın şuurlu taksirli işlendiğini pahalandıran savcı ayrıyeten cezanın 3’te 1’den yarısına kadar artırılmasını istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir