‘İlk’lerin ve ‘en’lerin projesi… Türkiye’nin en hızlı metrosunun son halkası açılıyor

ANKARA (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul ‘Gayrettepe- Kâğıthane Metro Hattı’nda yapılan çalışmaların tamamlandığını belirtti. “Birçok özelliği ile ‘ilk’lerin, ve ‘en’lerin projesi olan Türkiye’nin en süratli metrosu ‘Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Hattı’mızın son halkası olan ‘Gayrettepe Kağıthane’ etabındaki çalışmaları tamamladıklarını açıklayan Bakan Uraloğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’’ın iştirakleriyle sınırın İstanbullu vatandaşların hizmetine 29 Ocak Pazartesi günü açılacağını duyurdu.

Uraloğlu, “Gayrettepe-Kağıthane Metro Hattı’nın 9. ve son istasyonunun ‘Kağıthane-Gayrettepe sınırı olduğunu belirterek, “Gayrettepe- Kâğıthane Metro Hattı’nın 3,5 kilometre uzunluğundaki ‘Gayrettepe-Kâğıthane’ etabındaki tamamlanan çalışmalarla toplam sınır uzunluğumuz 37,5 kilometreye çıktı” dedi.

TAKSİM – İSTANBUL HAVALİMANI ORTASI 41 DAKİKA OLACAK

Bakan Uraloğlu tamamlanan proje ile; ‘Gayrettepe – İstanbul Havalimanı’ ortası seyahat müddetinin 30 dakika, Göktürk-Mahmutbey ortası seyahat mühletinin 38 dakika, Tekstilkent-İstanbul Havalimanı ortası seyahat müddetinin 45 dakika, Taksim – İstanbul Havalimanı ortası seyahat müddetinin 41 dakika, Taksim – Göktürk ortası seyahat mühletinin 26 dakika ve 4. Levent – İstanbul Havalimanı ortasının ise 35 dakika olacağını söz etti.

Hizmete açılacak Gayrettepe İstasyonu’’nun 72 metre derinliğiyle çizginin en derin istasyonu olma özelliğine sahip olduğunu kaydeden Uraloğlu, ““Bu istasyonumuzun inşası için 66 bin 577 metreküp beton imalatını tamamladık. 22 bin 824 metrekare kapalı alan inşa ettik.” dedi. Bakan Uraloğlu, İstanbul’’un en derin metro istasyonu olacak istasyona kusursuz erişimi sağlamak için yaya simülasyonları çalışıldığını tabir ederek, ““32 adet yürüyen merdiven ile 8 adet asansör planlandık. Sınırımız vatandaşlarımıza sağladığı süratli ve konforlu ulaşım imkanının yanı sıra mimari ayrıntılarıyla da İstanbulumuza yakışan ikonik yerler kazandırıyor. Bu istasyonun da hizmete alınmasıyla havalimanı metro çizgimiz Metrobüs ve M2 Yenikapı-Hacıosman metrosuyla entegre olacak, çizginin erişilebilirlik işlevi gelişecek tıpkı vakitte Şişli ve Beşiktaş’ta Kağıthane ve Eyüp ilçelerine metro ile bağlanmış olacak.” diye konuştu.

TÜRKİYE’’DE BİRİNCİ SEFER BİR METRO PROJESİNDE 10 ADET TÜNEL DELME MAKİNASI BİREBİR ANDA KULLANILDI

Bakan Uraloğlu, projenin ‘en’lerin ve ‘ilk’lerin projesi olduğuna dikkati çekerek, ““İlk olarak, 37,5 kilometre ile tek kesim olarak ihale edilen en uzun metro oldu. Türkiye’de birinci kere bir metro projesinde 10 adet tünel delme makinası TBM birebir anda kullanıldı. Çok başarılı halde icra edilen hafriyat operasyonlarında gösterilen ihtimam ve Türk Mühendis ve çalışanının efor ve uğraşı; bu çaptaki makinalar ortasında hafriyat suratında dünya rekorlarını doğurdu. TBM ilerlemelerinde; günde 64,5 metre, haftada 333 metre, ayda 1.233 metre ile hafriyat rekorları kırdık. Saatte 120 kilometre sürat ile Türkiye’nin en süratli metro araçları da bu sınırımızda kullanılıyor. Yeniden, birinci sefer yerli ve ulusal imkanlarla, bakanlığımızca desteklenen bir proje ile Aselsan ve iş birliği içinde bulunduğu TÜBİTAK tarafından geliştirilen sinyalizasyon sistemini bu metro çizgimizde kullandık.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir