İmamoğlu: Her şeye rağmen mahkemenin hakimine güvenmek istiyorum

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, TV100 canlı yayınına katıldı, Candaş Tolga Işık’ın sorularını yanıtladı. İmamoğlu, Işık’ın, “2022 yılında siyasi yasakla yargılanan bir siyasetçi olmak nasıl bir his?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

* “Şaşırtıcı ve üzücü. Bugün farklı ülkelerden de katılan bir kısım öğrenciyle Türkiye ve demokrasiyi konuştuk. İstanbul’daki üniversitelerimizden katılan gençlerle Türkiye’nin bu demokrasi sürecini ve gençleri neyin beklediğini konuştuk. Konuşulan tek şey, aslında merkeze oturan tek şey, baskı altında toplum, adalet duygusu, özgürlük ve bilhassa gençleri ümitsizliğe iten sebepler yani demokrasiyi öteleyen ya da demokrasiyi baskı altında tutan ekonomik sebepler, borçlanmış gençlik geleceği.

“OLGUNLAŞMIŞ BİR DEMOKRASİ SÜRECİNE SAHİP DEĞİLİZ”

* Baktığınızda bunları konuşmak, böylesi genç bir ülkede 32, 33, 34 yaş ortalaması olan bir ülkede bunları konuşmak bizim demokrasi gelişimimiz açısından çok üzücü ancak bunlar şöyle düşünüyorum ben: Evet olgunlaşmış bir demokrasi sürecine sahip değiliz. Çok şeye muhtaçlığımız var ve bu bir uğraşla mümkün. Bazen çabayı gösterirken tahminen ihmalimiz oluyor, milletçe bunu söylüyorum. Bu ihmali gideren ya da toplumu bu hususta daha hassas hale getiren hani ‘bir musibet bin nasihatten evladır’ misali bazen bu türlü başımıza musibetler geliyor. Ya da makûs haller yaşayabiliyoruz. Ben bunu da bu seyahatte yolun üstündeki kimi kayaları, taşları kaldırmak, orayı bir düzeltmek, düzenlemek için bir fırsat olarak görüyorum.

“MAHKEMENİN YARGICINA GÜVENMEK İSTİYORUM”

* Bu ve gibisi kötülükleri, ben kötülük diyorum. Bu davadan çıkacaksanız bazen Allah korusun natürel biz bu türlü bir kararı umut etmiyoruz. Her şeye karşın yarınki mahkemenin yargıcına, savcısına, karar vericilere, bu ülkenin yargıçlarına sonsuz güvenmek istiyorum. Yani temennim o. Söylüyorum Allah’ım, insan mahrumu, ahlak mahrumu, adalet mahrumu insanlardan bizleri koru. Yani bunlar çok kıymetli kavramlar. Kaldı ki siz yargıdan bunu talep etmek hakkımız, onlar da bunu sunmak zorundalar. Güvenmek istiyorum.”

“UMARIM KALPLERİNDE ADALET HİSSİYLE VE EN GÜÇLÜ HUKUK BİLGİLERİYLE KARAR VERSİNLER”

Işık’ın “Güveniyor musunuz?” sorusuna ise İmamoğlu, “Güvenmek istiyorum. Yani makus bir kelam söylemek asla ön yargılı davranmak istemiyorum. Umarım kalplerinde adalet hissiyle ve en güçlü hukuk bilgileriyle karar versinler” karşılığını verdi.

“ARADAN 6 AY GEÇTİKTEN SONRA MI HAKARET EDECEĞİM YSK’YA”

İmamoğlu, davaya ait niyetlerini aktardığı konuşmasının devamında ise şunları söyledi:

* “Düşünsenize ben 31 Mart seçiminde, o en hararetli akşam, yani daha o sandıklar sayılmamış, şimdi sayılar dökülmemiş. Hatırlarsanız Anadolu Ajansı bilgiyi kesmiş. O denli bir ortamda çıkıyorum hakkımı arıyorum ve diyorum ki ‘hak yemem, hakkımı da yedirmem’ diyorum. O denli bir gece. Ve o gece o tansiyonla ben hiçbir laf etmiyorum kimseye. Yani natürel ki YSK’ya da etmiyorum. 18 gün sabırla bekliyoruz. Hakkımızı alıyoruz.

* Sonra 6 Mayıs günü seçim iptal ediliyor. O hararetle ‘yolumuza devam edeceğiz’ diyorum. ‘Mücadele vereceğiz, gençliğimiz var, heyecanımız yüksek’ deyip insanlara moral, motive sağlıyoruz ve tek berbat lafımız yok. Ben ortadan aylar geçecek, 4 Kasım 2019’da bana hakaret edene, Sayın Bakan’a karşılık veriyorum ve cümleme, ‘Lafa bakarım laf mı diye adama bakarım adam mı’ diyorum. Ve karşılık veriyorum bana hakaret edene. Yani ben 4 Kasım’da, ortadan 6 ay geçmiş, işimin başındayım, vazifemi yapıyorum, keyfim yerinde, milletimle buluşmaktan moralimin en yüksek yerindeyim. O kadar mühlet sonra hakaret edeceğim YSK’ya.

“DAHA ACI OLANI, 20 AY SONRA DAVA AÇILMASI”

* Lakin daha acısı ne biliyor musunuz, hakaret olarak ne vakit anlaşılıyor yani jeton düşüyor. 20 ay sonra hakkımda dava açıldı. 20 ay sonra. Yani münasebetiyle ben birkaç yerde de söyledim. Sizin yayınınızda da tabir edeyim ki yeniden o saygıdeğer bakan dedi ya ‘Hüngür hüngür ağladım İstanbul seçimlerini kaybettiğimizde’ sayın İçişleri Bakanı ve o hüngür hüngür ağlayan akıl, o bakan ve onun amiri bu davayı açtırmıştır. Bu bir siyasi süreçtir. Fakat dediğim üzere yani tekrar tabir edeyim. Hakikaten bu memleketi vicdan mahrumu, ahlak mahrumu, adalet mahrumu insanlardan bu devleti, bu milleti Allah korusun. Dua ediyorum ve dualarımızın kabul olmasını diliyorum. Birebir vakitte gayret veriyoruz.

“BENİM İÇİN SEÇİMİ İPTAL EDENLER NET”

* ‘Seçimi iptal edenler ahmaktır’ dediğim lafın öncesinde bana hakaret eden insanı gaye alarak cümlemi kuruyorum. Benim için seçimi iptal edenler net. O gün hüngür hüngür ağlayan ve onun amiri. Onun etrafındaki beşerler diyorum esasen. Benim için seçimi iptal edenler o şahıslar.

“İÇİŞLERİ BAKANI BANA HAKARET EDİYOR, BEN DE ONA İADE EDİYORUM”

* Avrupa Kurulu’nda biliyorsunuz Lokal İdareler İzleme Komitesi vardır. Bu komitenin bir heyeti vardır. Bizim hükümetimiz diyor ki ‘Gel, lokal seçimleri izle.’ Onlar da geliyor, izliyor ve rapor tutuyorlar. O raporu tutan raportör de beni komitede konuşma yapmak üzere davet ediyor lokal seçimlerle ilgili. Ben onun için gittim Strazburg’a. Strazburg’da bir konuşma yaptım. Konuşmam da aslında çok çok uygar bir konuşma. Hatta ben konuşmamda hükümete teşekkür ediyorum. Diyorum ki ‘Bakın siz ne hoş davet ettiniz geldiler izlediler ve günün sonunda hakkımız olan bir seçimi iptal ettirdiniz’ diyorum.

* Ve ‘Bu seçimi iptal ettirmekle insanlarımızı ikinci seçime gitmekle aslında bizim demokrasimize ziyan verdiniz’ diyorum ve bu konuşmayı yapıyorum. Günün sonunda ben güya gitmişim, Avrupa’da ülkemi şikâyet etmişim kanısıyla bana hakaret ediyor İçişleri Bakanı. Diyor ki ‘Sen gittin bizi şikâyet ettin. O ahmağa sesleniyorum’ diyor. Motamot bu türlü. Bir gün sonra da gazeteciler soruyor. Ben de ‘Lafa bakarım laf mı adama bakarım adam mı diye’ deyip bana yaptığı hakareti kendisine iade ediyorum. İşin özü bu kadar kolay.

“3 DAVA AÇILDI HEPSİ BERAAT ETTİ”

* Ancak sorgulanması gereken öbür bir şey var. İstanbul seçimlerinde ‘Hırsızlar, çaldılar’ diye kampanya yaptılar. Yani neyi çaldık? Oy çalmışız. Zira çaldılar. Ve hatırlarsanız sayın Bakan çıktı televizyona, ‘Ortalama 750 civarında terörist tespit ettik’ dedi. Kim terörist? ‘FETÖ terör örgütüne ve çeşitli terör örgütlerine üye olduğunu yahut iltisaklı olan bireyler tespit ettik’ dedi. (Programcı) ‘Emin misiniz’ diyor. (Süleyman Soylu) ‘Eminim’ diyor. Yani garanti veriyor. Üç tane dava açılıyor. Ve davaların tamamı sonuçlanıyor. Sonucu ne biliyor musunuz? Sıfır. Yani tek bir gün, bir para cezası bile yok. Bakın sıfır hepsi beraat ediyor.

“YSK ÜYELERİNE SÖYLÜYORUM, HİÇ Mİ KENDİNİZLE HESAPLAŞMADINIZ”

* Bu milleti rezil ettiniz ya, demokrasi tarihinde olmayacak bir işi yaşattınız, milyonlarca insanın oylarını yok saydınız. Aslında sorgulanması gereken, yargılanması gereken nitekim o gün bu seçimi nasıl bu formda siyasi manipülasyona uğrattılar? Yani kim konuşmadı ki. Sayın Cumhurbaşkanı ne bileyim sayın Başbakan, rakibim, bakanlar hepsi hepsi konuştu. Hatta sayın Cumhurbaşkanı’na konuşurken başını sallayarak sayın Diyanet İşleri Lideri eşlik etti mi cuma çıkışında? Bu kadar acı gördük.

* Temel o seçimde suçlanması gereken onlar. Lakin bakın bugün söylüyorum, tekrar geçen de söyledim sizin vasıtanızla bir daha söylüyorum. Bakın buradan sesleniyorum YSK üyelerine, Bunu size söylüyorum. ‘Hiç mi vicdanınız, hiç mi bu türlü bir yanlış karar aldınız diye oturup bir muhakeme yapmadınız. Hiç mi kendinizle hesaplaşmadınız? Bu türlü bir günü bütün İstanbullulara ve milletimize yaşattığınız için o yanlış kararın altına imza attığınız için hiç mi canınız yanmadı’ diye sesleniyorum, soruyorum.”

“O FARK SEÇİM İPTAL EDİLDİĞİ İÇİN OLUŞTU”

“Olur da siyaseten yasaklanırsanız ne yapacaksınız?” sorusunu yanıtlayan İmamoğlu, şöyle konuştu:

* “Benim arkadaşlarım bile bana dedi ki ‘Ya liderim ederler mi.’ Dedim ‘İnşallah.’, ‘Ederlerse ne olur’, ‘Fark atarız’ dedim. Bakın ‘Fark atarız’ dedim. Lakin Allah kalbimi biliyor, o gün de söyledim. Arkadaşlarımın tamamı şahit, ‘İstemiyorum’ dedim. Biz vazifemizi yapmak istiyoruz. Bir oyla kazansanız ne olacak? Yani ha bir oy ha milyon oy. ‘Ya 13 bin oyla kazandın diye seçimi sana verirler mi’ diye söyleyen sayın Cumhurbaşkanı düşünsenize. Ya bu lafları ve bu ortamı, bu atmosferi bize yaşattılar. O fark seçim iptal edildiği için oluştu.

“DEVLETİN BÜTÜN İMKANLARI KARŞIMIZDAYDI”

* Diyelim 31 Mart’ta 13 bin oyla mı kazandık, bütün yayın kuruluşları karşımızda, devletin bütün imkanları karşımızda. Rakibimiz kadar sayın Cumhurbaşkanı miting yapıyor. Bakanların her biri birer ilçede. Bu türlü bir İstanbul propagandası yaptılar değil mi. Ona karşın 13 bin oy fakla kazandık seçimi. Kaldı ki 3 aylık bir kampanyayla. Yani sonuçta dediler ki ‘kimse tanımaz, yüzde 14 tanınırlığı var.’ Bunun manası şu; olağan ki seçimi iptal ettikleri için bir tesir doğurdu. Lakin ben diyelim ki 3 ay daha kampanya yapsaydım zati 800 bin oy fark atardım onlara. Yani milyona da çıkma ihtimali vardı.

“BİZ HER TÜRLÜ İFTİRAYA UĞRADIK DA TEK BİR SÖZ ETMEDİK”

* 23’ünde değil 30 Haziran’da olsaydı seçim, milyon fark atardık. Beni tanıdıkça halkımızın kabul edeceğini, konutundaki bir evlat üzere, konutundaki bir kardeş üzere, arkadaş üzere seveceğini biliyorum. Ben zira insanlarımızın hakkında, bakın rakibimiz hakkında, biz her türlü iftiraya uğradık da tek bir söz etmedik. Bütün kampanya boyunca beni yargılayan sürece ve sisteme de buradan sesleniyorum. Tek bir sözümü bulamazlar. Ben halkımızın gereksinimlerine dönük cümleler sarf ettim, projeleri anlattım ya da birtakım iftiralara yanıt vermek durumunda kaldım. Onun dışında Allah şahit, tek bir cümle. Zira biz o denli bir terbiyeyle büyüdük. Şu anda da tıpkı terbiyeyle siyasetimi yapıyorum.

“BU DAVA BENİM İÇİN YOK HÜKMÜNDE”

* Zati benim için yok kararında dava. Bunu hakaret olarak söylemiyor. Bu bir strateji. Ben zira diyorum ki ‘benim muhatabım seçimde seçmen.’ Bunu ilçede de tıpkı biçimde yaptım. Büyükşehir belediyemizin seçiminde de birebir şeyi yaptım. Her daim o denli davranacağım. Ben milletimize hakikaten hizmet etmek için yola çıktığımı biliyorum ve tümden onları muhatap aldım. O bakımdan olumlu cümlelerle biz 3 ay değil 6 ay kampanya yapsaydık tekrar bir milyon oy fark atardık.”

“EKREM İMAMOĞLU BUNDAN EN SON ZİYAN GÖRECEK KİŞİ”

İmamoğlu, “Siyasi yasak gelirse ne yapacaksınız, bir planınız var mı?” sorusuna verdiği karşılıkta şöyle dedi:

* “Öyle bir plan daha vicdanıma ve ruhuma yerleştirmiyorum. Ben hiç negatif düşünmeyi sevmem. Bazen işte ‘Seçimi kaybedersen ne yapacaksın’ o denli bir duyguyu zihnime yerleştirmiyorum. Yani bünyemi onunla yormak istemiyorum. Benim o denli bir hissim yok. Yani yarın bu türlü bir makûs karar, o denli bir his hissetmiyorum yani. Hissetmek de istemiyorum. Milletimiz ismine da istemiyorum. Türkiye Cumhuriyeti Yargısı ismine da istemiyorum. Ekrem İmamoğlu bundan en son ziyan görecek kişi.

“MAĞDURİYETLE KAZANMAYI KENDİNE ADET EDİLMİŞ BİRİSİ DEĞİLİM”

* Siyasi tarihimize baktığınız vakit bu tip mağduriyetler orta vadede siyasi mesleklere çok büyük katkı sağlamış mağduriyetler. Örnekler çok var. Yanlışsız lakin ben mağduriyet yaşamadan hükümete karşı, Türkiye Cumhuriyeti’nin en zirvesinden adaya karşı herkesin seferber olduğu bir seçimi kazandım. Münasebetiyle ben mağduriyetle kazanmayı kendine adet edilmiş birisi değilim. Onu mağduriyetle kazanmış insanlara soracaksınız. Yani ben mağdurum diye sokakta alanda gezmek isteyen bir siyasetçi değilim. Yarın öbür gün tekrar İstanbul konusu olduğunda, yeniden ülkemin öbür bir konusu olduğunda çıkıp vatandaşımızın gereksinimlerine, çocuklarımızın, gençlerimizin isteklerine karşılık verecek hislerle alanda olmayı yeğlerim. O bakımdan sahiden ruhumun kenarından köşesinden geçmiyor.

“UMARIM HÂKİM BU TÜRLÜ BİR ÇILGINLIĞI YAPMAZ”

* Avukatlarımız farklı fikirler söylüyorlar. Olağan günün sonunda onlar bu sürecin bir siyasi davaya dönüştüğünü ve talimatlarla, bir evvelki hâkime yapılan birtakım uygunsuz hareketler vesaireler argümanları bütün bunlara bakınca siyasi bir dava olduğunu ancak yarın mahkemeye çok kıymetli üstat hukukçuların görüşleri sunulacak. Birebir vakitte onların şahit olarak dinlenmesi istenecek. Öbür şahitler var. Bütün bunların dinlenip bu işin yarın bir karar celsesi olacağı tarafında görüşleri var. Ancak dediğim üzere bir yandan da tereddüt ediyorlar. Sanki siyasi bir dava olup bir çılgınlık olur mu diye. Umarım bu türlü bir çılgınlığı yapmaz pahalı hâkim ve mahkemenin öteki üyeleri.” ANKA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir