İran’dan Azerbaycan ve Ermenistan’a uyarı: Sessiz kalmayacağız!

İran-Irak savaşının yıl dönümünde konuşma yapan İran Genelkurmay Lideri Muhammed Bakıri, Azerbaycan ile Ermenistan ortasında yaşanan son askeri tansiyona değinerek, “Bölgede sonların değiştirilmesine karşı sessiz kalmayacağız. Her iki ülkeye de tavsiyemiz problemlerini diyalog yoluyla çözmeleridir” dedi.

Körfez ülkelerini de uyaran Bakıri, İsrail ile münasebetlerinde dikkatli olmaları gerektiğini belirterek, “Siyonistlerin bölgedeki varlığı bir tehdittir ve bölge güvenliğini ve istikrarını bozmaktadır. Elbette biz onların tüm adımlarını yakından takip ediyoruz. Şayet direkt tehdit hissedersek Siyonist rejim ve destekçileri ile karşı karşıya geliriz” sözlerini kullandı.

Bölge ülkeleri ile yakın münasebetler kurmak istediklerini kaydeden Bakıri, ABD ve İsrail’in bölgede tehdit oluşturduğunu ve bu tehditler ortadan kalktığı vakit bölgesel ittifakın oluşacağını söyledi.

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, 12 Eylül’de Azerbaycan-Ermenistan hududunun Daşkesen, Kelbecer, Laçın ve Zengilan istikametlerinde büyük çaplı provokasyonlarda bulunmuştu. Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, çatışmalarda 79 Azerbaycan askerinin şehit olduğu, 282 askerin ise yaralandığı belirtilmişti. Ermenistan ise meyyit ve kayıp asker sayısını 207 olarak duyurmuştu.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir