İTÜ’den Büyük Çalışma: İnternetsiz Çalışan Enkaz Dinleme Uygulaması Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kahramanmaraş Pazarcık’ta gerçekleşen 7.7 büyüklüğündeki zelzelenin akabinde, tıpkı gün Elbistan’da yaşanan 7.6 büyüklüğündeki sarsıntı yıkımın daha da büyümesine yol açtı. Afetin beşinci gününde gönüllüler ve gruplar enkazlardaki arama kurtarma çalışmalarını sürat kesmeden sürdürüyor. İstanbul Teknik Üniversitesi, enkaz altında kalan vatandaşlara daha çabuk ulaşılabilmesi için ‘Enkaz Dinleme Uygulaması’ geliştirdi. Pekala enkaz dinleme uygulaması nasıl çalışır?

Kahramanmaraş zelzelesinin akabinde felaketin beşinci gününde takımlar arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor.

10 vilayette büyük yıkımlara sebep olan zelzelenin akabinde enkaz altından çıkan her can, hem tüm Türkiye’ye hem de gruplara umut ışığı oluyor.

Afet bölgelerinde süren arama kurtarma çalışmalarında takımlar, vatandaşlar ve gönüllüler bir olup vakit kazandıracak her yolu denemekten çekinmiyor.

Enkaz altında kalan vatandaşları kurtarmak için canını dişine takan grupların en kıymetli yol göstericilerinden biri de ses dinleme. İstanbul Teknik Üniversitesi bu durum için dikkat çeken bir çalışma yaptı.

İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi tarafından geliştirilen “Enkaz Dinleme Uygulaması”, internet kontağına gereksinim duymadan enkaz altında kalan insanları tespit edebiliyor. Uygulama yapılırken kullanılan frekans ayarı sayesinde insan sesini, öteki dış seslerden ayırt edebiliyor.

İTÜ Enkaz Dinleme Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı kullanmak için öncelikli olarak aşağıda yer alan internet sitesine girmeniz gerekmektedir. 

Enkaz Dinleme Uygulaması

Ardından siteden alt ve üst frekans ses aralığı ayarlanır. Uygulamadaki başlangıç ayarları ülkü düzeydedir. Lakin yeniden de değiştirilebilmektedir. Yarar ayarı kısmından ses yükseltme imkanınız vardır. Uygulamaya internet tarayıcısı üzerinden giriş yapılır. 

Henüz iOS aygıtlarda çalışmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir