Kartlı ödemelerde yüzde 125’lik artış

BKM’den ağustos ayı kartlı ödeme datalarına ait yapılan açıklamaya nazaran, ağustos ayı sonunda Türkiye’de 93,8 milyon adet kredi kartı, 161,8 milyon adet banka kartı ve 66,4 milyon adet ön ödemeli kart kullanılıyor.

Geçen yılın ağustos ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde ağustosta yüzde 16’lık, banka kartı adedinde yüzde 13’lük, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 28’lik artış yaşandı. Toplam kart sayısı ise 322 milyon adede ulaşarak geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 16 artış gösterdi.

BKM’nin datalarına nazaran, kartlarla ağustos ayında yapılan toplam ödeme fiyatı bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 125 artarak 346 milyar TL oldu. Bu ödemelerin 272,7 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken 67,2 milyar TL’sinde banka kartları, 6,1 milyar TL’sinde ise ön ödemeli kartlar kullanıldı.

Böylelikle evvelki yılın birebir devrine nazaran, kredi kartı ile ödemelerde büyüme oranı yüzde 118, banka kartı ile ödemelerde yüzde 155 olurken ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 172 olarak gerçekleşti.

“TİCARİ KREDİ KARTLARIYLA YAPILAN ÖDEME FİYATI YÜZDE 134 ARTTI”

Ağustos ayında kartlarla yapılan ödemelerde geçen yılın birebir devrine nazaran en fazla büyüme yüzde 294 artış ve 11,2 milyar TL’lik ödemeyle hava yolları kesiminde gerçekleşti. Hava yolları dalını sırasıyla, akaryakıt istasyonları, konaklama, yemek, giysi ve aksesuar kesimleri takip etti.

İşyeri sahiplerine ödemelerde büyük kolaylık sağlayan ticari kredi kartı adedi ağustos ayı prestijiyle 8,7 milyona ulaştı.

Ağustos ayında ticari kredi kartlarıyla yapılan ödeme meblağı ise geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 134 artarak 88,3 milyar TL oldu.

Ticari kredi kartları ile yapılan ödemelerin toplam kredi kartı ödemeleri içindeki hissesi da geçen yıla nazaran artarak yüzde 32’ye ulaştı ve her 3 TL kredi kartı ödemesinin 1 TL’si ticari kredi kartlarıyla gerçekleşti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir