Kayıp kaçak akıllı şebekeyle azalıyor

Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt’te elektrik dağıtım hizmetini üstlenen Dicle Elektrik, 2,2 milyon aboneye elektrik ulaştırıyor. Dicle Elektrik, 21 dağıtım şirketi ortasında güç tüketimi açısından İstanbul’un akabinde en çok güç tüketen elektrik şirketi pozisyonunda. Bölgede 2013 yılındaki özelleştirmenin akabinde hizmet vermeye başlayan Dicle Elektrik, bu tarihten itibaren 6 kentin altyapısına 19,4 milyar TL yatırım yaptı. Bu yatırımın 9 milyar liralık kısmı ise kayıp kaçak elektrikle çabaya ayrıldı. Bölgede akıllı şebeke dönüşümüyle 2,2 milyon abonenin 1,1 milyonunda kayıp-kaçak oranını yüzde 17,6’ya kadar düştü. Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, “2,2 milyon abonemizi bu teknoloji ile buluşturmayı hedefliyoruz. Akıllı şebeke dönüşümüyle 11 bin 400 megavatsaat kaçak elektrik tüketiminin önüne geçtik” sözlerini kullandı.

Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas.

TÜRKİYE ORTALAMASININ 2,5 KATI TÜKETİM VAR

Önümüzdeki 2 yıl içerisinde 6,5 milyar TL ila 8 milyar TL meblağ aralığındaki yatırımları sürdüreceklerini belirten Yaşar Arvas, Dicle Elektrik’in 3K olarak söz edilen ‘kesintisiz-kayıpsız-kaliteli güç sunma’ vizyonu ile hareket ettiğini söyledi. Arvas ayrıyeten, dağıtım şirketleri ortasında en çok yatırım yapan birinci 3 firma ortasında yer aldıkları bilgisini verdi.

Bölgelerinde Türkiye ortalamasının 2,5 katı kişi başı tüketim olduğuna değinen Arvas, “Türkiye ortalaması 4 bin 500 kilovat iken, Dicle Elektrik’in bölgesinde bu oran 11 bin 500 kilovatı buluyor” diye konuştu.

KAÇAK KULLANIM ORANI %76’DAN %43’E DÜŞTÜ

Arvas, bu yüksek tüketimin sebeplerine şöyle değindi; “Biz güç dağıtımımızı kent ve ilçe merkezleri, kırsal alanlar ve ziraî sulama alanları olmak üzere 3 alanda ele alıyoruz. Bu kırılımda vilayet ve ilçe merkezlerinde kayıp kaçak oranı yüzde 30’un altında. Kırsalda ise yüzde 75-80’in üzerinde, ziraî sulama alanlarında ise yüzde 40’ın üzerinde seyrediyor. Ülkemizdeki genel duruma baktığımızda ise kayıp kaçak oranı yüzde 13’ün altında. 2013 yılında yüzde 76’lık kayıp kaçak oranıyla devraldığımız şirketimizde bugün bu oranı yüzde 43’e kadar düşürdük.”

Depremde alandaydık

11 ili etkileyen sarsıntıda Dicle Elektrik olarak, sorumluluk alanlarındaki kimi bölgelerdeki elektrik şebekelerini 30 saat üzere kısa müddette faal hale getirdiklerini tabir eden Yaşar Arvas, şöyle konuştu: “Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş elektrik çizgilerinin tamiri için de takviye sağladık. Adıyaman’da 600 çadıra yakın bir çadır kent kurduk. Dicle Arama Kurtarma Grubu (DAK) arama kurtarma ve elektrik alt yapılarının tamiratında vazife aldı. Adıyaman’da 3 bin kişilik çadır kentin elektrik altyapısı muhtaçlığını karşıladık.”

Faturalandırma ulusal tarifeye nazaran yapılıyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 6 vilayette elektrik satış hizmeti veren Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş’nin (DEPSAŞ Enerji) Genel Müdürü Murat Karagüzel ise, 123 bin kayıtlı çiftçiye yatırımlarla takviye sağladıklarını lisana getirdi. Faturalandırma süreçlerine de açıklık getiren Karagüzel, “Abonelerimize ekstra bir ödeme kelam konusu olmadı. Kullanım gününe bağlı olarak faturalarda artış yaşansa da ‘ulusal tarife’ uygulandı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir