Kılıçdaroğlu: Çadır ihtiyacı karşılanmamış, büyük eksiklikler var

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sarsıntı bölgesi Hatay’ın Defne ilçesinde konuştu. CHP’li belediye liderleri ile 20 Şubat’ta meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki sarsıntının merkez üssü olan Hatay’ın Defne ilçesini ziyaret eden Kılıçdaroğlu, sarsıntı felaketinde 17’inci güne girdiklerini belirterek, “Dayanışma kültürümüzü yalnızca Türkiye’ye değil dünyaya gösterdik. Bizim açımızdan son derece kıymetli. Su sorunu var, hâlâ çözülmemiş durumda, umarım kısa mühlet içerisinde çözülür. Çadır muhtaçlığı karşılanmamış durumda. Burada da büyük eksiklikler var. Hızla karşılanması lazım” sözlerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “İnsanları yıkılan binalarının yanında çadır olmasını istiyorlar zira konutlarında eşyaları var. Eşyalarının birileri tarafından o denli ya da bu türlü çalınmasını istemiyorlar. Çadır gereksinimlerinin giderilmesi için belediye liderlerimiz ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar. Maalesef yalnızca Hatay değil, öbür bölgelerde de çadır gereksiniminin yeteri kadar karşılanmadığını görüyoruz.”

Hatay’ın kadim bir kent olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Değişik uygarlıkların yaşadığı, değişik kültürlerin olduğu, fevkalâde hoşlukların yaşandığı hoş bir kentimiz. Bu kente hızla yapılaşma sağlayacağız demek gerçek değil. Kentin dokusunu, kültürünü, kadim yapısını koruyarak bir süreci başlatmak gerekiyor. Elbette ki yeni yerleşim yerleri olabilir lakin kentin tarihi yapıtlarının, kadim yapısının korunması gerekiyor” sözlerini kullandı.

Hataylı çocuklara ve gençlere seslenen Kılıçdaroğlu, “Hatay, sizin annelerinizin, babalarınızın, dedelerinizin yaşadığı kadim bir kent. Bu kentten vazgeçmeyin. Elemizden gelen bütün çabayı göstereceğiz Hatay’ın tekrar ayağa kaldırılması için. Elbette ki yalnızca Hatay değil, Kahramanmaraş’ın da, Adıyaman’ın da, öbür bölgelerin problemlerinin bir an evvel çözülmesini istiyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir