Kureyşi’yi kurye yakalattı

Güvenlik ve saklılığa son derece kıymet verdiği belirtilen DEAŞ’ın kelamda yeni buyruğu Ebu Hüseyin El Hüseyni El Kureyşi’nin vefatıyla sonuçlanan MİT operasyonunun perde gerisi netleşmeye başladı. Düzmece kimlik kullanan Kureyşi’nin sık sık yer değiştirdiğini belirleyen güvenlik kaynakları, şahsa para ve kalacak yer konusunda yardımcı olup lojistik dayanak sağlayan bir kuryeye ulaştı. Uzun bir teknik takibin akabinde MİT, kelamda halifenin Suriye’nin kuzeyindeki Afrin/Cinderes’te bulunduğu tespit etti.

ÖNCELİK SİVİLLERİN GÜVENLİĞİ

Bu bilgiyle birlikte, Ulusal İstihbarat Teşkilatı bünyesinde kurulan özel takım, teröriste yönelik operasyon hazırlıklarına başladı.

MİT ÖZEL TAKIM KURDU

Elebaşının yakın vakitte yer değiştireceği istihbaratını alan MİT’in özel grubu, teröristin bulunduğu meskene 29 Nisan günü operasyon için düğmeye bastı. Baskın öncesi sivillerin ziyan görmemesi için etraf güvenliğe alındı. 4 saatlik operasyonu, MİT’in bu özel grubu yönetti.

ÇAĞRIYA KARŞILIK VERMEDİ

İçinde kamufle edilmiş yeraltı sığınağı da bulunan yerde saklandığı tespit edilen Kureyşi, “Teslim ol” davetine karşılık vermedi. Kureyşi’nin yakalanacağını anladığında üzerindeki intihar yeleğini patlatarak hayatına son verdiği tabir ediliyor.

DNA ÖRNEKLERİ PAYLAŞILDI

Öte yandan Türk güvenlik üniteleri, patlamanın tesiriyle ortalığa saçılan DNA örneklerinin araştırılması için 2 farklı yol izliyor. Türkiye tarafından yapılacak DNA eşleştirmesinin koalisyon güçleriyle paylaşılabileceği tabir edilirken, Türk güvenlik üniteleri ceset modüllerinden aldığı doku örneklerini DNA araştırması için koalisyon ülkeleriyle de paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir