Kuzey Kıbrıs’ta ‘AKSA yasası’na karşı protestolar: Elektrik kesintilerinde ‘sabotaj’ iddiası

Kuzey Kıbrıs’ın birtakım bölgelerine saatlerdir elektrik verilemiyor. Kuzey Kıbrıs’ın elektrik tedarik sistemini Güney Kıbrıs’ın elektrik altyapısına bağlayan sistemde yaşanan sıkıntılar nedeniyle acil elektrik tedarikinde gecikmeler yaşanırken, Kuzey Kıbrıs’ın elektrik üretim sistemindeki sıkıntılar da sürüyor.

Kuzey Kıbrıs Elektrik Kurumu (KIB-TEK) idaresi, uzun müddetli elektrik kesintilerinin elektrik tedarik sistemine yapılan sabotajlardan kaynaklandığı istikametinde bir açıklamada bulundu. Kurum çalışanlarını temsil eden EL-SEN sendikası ise bu argümana, kesintilerin yatırım eksikliği nedeniyle meydana geldiği cevabını verdi.

‘KESİNTİLER MUHTEMELEN DIŞ MÜDAHALELERDEN KAYNAKLANIYOR’

Yaşanan kesintiye reaksiyon gösteren Kıbrıslılar, reaksiyonlarını toplumsal medya üzerinden lisana getirirken, Kuzey Kıbrıs’ın Yeni Nizam gazetesi, hususa ait haberinde, ‘dün geceden beri Kuzey Kıbrıs’taki dokuz bölgeye elektrik verilmediğini’ belirtti. Gazetenin haberine nazaran, uzun vadeli elektrik kesintisi sorunu genel manada çözülmemiş olsa da Kuzey Kıbrıs’ın birtakım bölgelerinde elektrik arzı sabah saatlerinde yine başladı.

Yeni Sistem’e konuşan KIB-TEK Lideri Hüseyin Paşa, kesintilerin ‘muhtemelen dış müdahaleden kaynaklandığını’ sav etti. Dün gece hastane dahil olmak üzere birçok yerde birebir anda elektriğin kesildiğini belirten Paşa, yetkili takımların meseleye müdahale ettiğini belirtti. KIB-TEK Lideri, ‘bu mevzuda direkt sendikayı suçlamadığını ve diğerlerinin da trafoları yahut elektrik kablolarını sabote edebileceğini’ kelamlarına ekledi.

‘SENDİKA SİVİL İTAATSİZLİK HAREKETLERİ YAPIYOR’

KIB-TEK idare şurasını toplantıya çağırdığını belirten Hüseyin Paşa, EL-SEN’in şu anda sivil itaatsizlik tipi aksiyonlar yürüttüğünü ve sendika idaresiyle görüşmeler de dahil olmak üzere birçok mevzuyu gündeme getireceğini kaydetti.

Kıbrıs Postası ise bahse ait haberinde, kurumdan yapılan açıklamada, “Trafo odalarına yerleştirilen aygıtlarda yapılmaması gereken topraklama süreci sistemin kapanmasına neden oldu. (Akabinde) teknik çalışanın arızayı onarma ve güç sağlama eforları sonuçsuz kalmıştır” denildiğine dikkat çekti. Gazetenin haberine nazaran, EL-SEN sendikası, gruplarının hasarın onarılması gayretlerine katkıda bulunduğunu açıkladı.

YASA DEĞİŞİKLİĞİNDE ‘AKSA’ AYRINTISI VE GREV YASAĞI

Kuzey Kıbrıs’ta genel elektrik kesintisi yaşanmadan evvel EL-SEN kamu ihalelerinde değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısını protesto etmek için başşehir Lefkoşa’da aksiyon başlatmıştı. Parlamento binası önünde hareket yapan EL-SEN’e, öteki sendikalar da dayanak vermişti. Kıbrıslı Türk sendikacılar, tasarının Ankara’ya yakın AKSA şirketi ile yeni, kârlı mutabakatların önünü açacağını argüman ederek yeni yasa tasarısını protesto etmişti.

Tasarının geçmesi halinde KIB-TEK’in AKSA’ya devredileceğini ve faturaların 3 kat artacağını argüman eden sendikacılar, geçtiğimiz hafta genel greve gitme kararı almış, lakin grev üçlü koalisyon hükümeti tarafından 60 gün mühletle yasaklanmıştı.

PARLAMENTO ÖNÜNDE PROTESTOLAR

EL-SEN, bu gelişmenin akabinde hareketlerini parlamento önüne taşıdı. Aksiyona kamu kesiminde örgütlü birçok sendika da takviye verdi. KTAMS ve KAMU-İŞ, yasa tasarısının görüşüldüğü meclis genel heyet toplantısında stenografları bir günlük greve çağırdı. Stenograflara ek mesai yapmama davetinde da bulunuldu.

Bu halde dün (3 Nisan) saat 16.00’da meclis oturumu evvel kesintiye uğradı, akabinde stenografların oturumu terk etmesiyle sona erdi. Böylelikle, yeni yasa yürürlüğe girmemiş oldu.

MUHALEFETTEN TAKVİYE: ‘YASA TASARISININ TEMEL İSMİ AKSA YASASI’

Kuzey Kıbrıs basınına yansıyan bilgilere nazaran, hükümetinin önümüzdeki günlerde yeni maddeyi yine gündeme getirmesi beklenirken, Başbakan Ünal Üstel bir açıklama yaparak, ‘uzun vakittir yatırım yapılmadığı için ülkede elektrikle ilgili bir sorun olduğunu, bu nedenle şu anda AKSA’dan elektrik alındığını’ söyledi. Açıklamasının devamında protestolara da değinen Üstel, “Protestolar olsun lakin sabotaj olursa karşılarında hükümeti bulurlar” dedi.

EL-SEN sendikasının hareketleri, Kıbrıs Türk muhalefetinde de takviye buldu. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Erkut Alanlı, ‘Meclis genel heyetinde görüşülen Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın temel isminin “AKSA yasası” olduğunu’ belirtti. ‘AKSA’nın ülkeye Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümetleri devrinde geldiğini ve 20 megavatla başlayan serüvenin 140 megavatla devam ettiğini’ belirten Alanlı, “Siz AKSA’ya bu ihalesiz hediyeyi verirken, iki nedeniniz olabilir. Ya AKSA’dan sağlam yiyeceksiniz ya da zılgıtı yediniz, mecburen AKSA’ya bu 15 yılı ikram edeceksiniz” dedi.

Muhalefet ve sendikaların elektrik konusundaki tavırlarını destekleyen Bağımsızlık Yolu Partisi (IDP) Genel Sekreter Yardımcısı Münür Rahvancıoğlu ise ‘AKSA ile mevcut kontratın iptal edilmesinden ve Kalecik (Gastria) elektrik santralinin kamulaştırılmasından yana olduğunu’ açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir