Pervin Buldan: Korksunlar, gümbür gümbür geliyoruz, Diyarbakır 12-0 yapacak

DİYARBAKIR – Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol) Diyarbakır’da yalnızca bayanların çalışma yürüttüğü bayan seçim irtibat ofisini Kayapınar mahallesinde açtı. Yüzlerce kişinin katıldığı açılışta ağır güvenlik tedbirleri alındı. Yeşil Sol flamalarıyla donatılan caddeye “Buradayız, bayanlarla değiştireceğiz” pankartı asıldı, davul zurna eşliğinde halaylar çekildi.

Açılış konuşmasını yapan Yeşil Sol Parti Diyarbakır Vilayet Eş Sözcüsü Pınar Tekiner, “Erkek hükümran sistemin tahakkümü, imhası, inkarı ve bizleri yok sayan siyasetleriyle uğraş ediyoruz. Hiçbir şey buna mahzur olamaz. Demokratik bir toplumun inşası için bu büroyu açıyoruz” dedi.

‘UCUBE TEK ADAM REJİMİNE SON VERMEK İÇİN SANDIĞA GİDECEĞİZ’

Tekiner’in akabinde konuşan Yeşil Sol Parti Bayan Meclisi Sözcüsü Canan Çağlayan, “Bizi, gayret kararlılığı ve sarsılmaz iradesiyle emek ve bedel ödeyerek bugünlere getiren fakat fiziken ortamızda olmayan, cezaevlerindeki bayan tutsak yoldaşları hürmetle, sevgiyle, hürmetle, minnetle selamlıyoruz. Onlarla en kısa vakitte alanlarda tekrar buluşmak kararlılığıyla 14 Mayıs’ta bayanlarla değiştirmek için geliyoruz. Kayyım rejimini bayanlarla değiştirmek için geliyoruz. 22 yıllık AKP-MHP iktidarı bu erkek hâkim sistemin bu coğrafyadaki yürütücüsü. Şiddetten, savaştan, kandan, yıkımdan, yoksulluktan, emek sömürüsünden öbür hiçbir şey vermedi bu iktidar. Erkek hâkim tertibe karşı, onun yürütücüsü iktidara karşı yıllardır gayret veriyoruz. 14 Mayıs günü bu ucube tek adam rejimine son vermek için sandığa gideceğiz” tabirlerini kullandı.

‘KADINLARIN GÜCÜYLE GİDECEKSİNİZ’

Konuşmasında bayan seçim ofislerinin değerine değinen Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Lideri Pervin Buldan, “Seçim ofisimiz bayanların, bayanların geleceğinin, özgür ömrünün ve seçimlerde bayanların geleceğine ve özgürlüğüne vesile olması için açılıyor. Yeşil Sol Parti’nin birinci ofisi olarak açılıyor. Ben inanıyorum ki bu ofisimiz 14 Mayıs tarihine kadar rolünü oynayacak, bayanlarla güçlenecek, dolup taşacak ve 14 Mayıs’ta iyi haberlerimizi biz bu ofislerimizde alacağız. Bu iktidarın bayan düşmanı, Kürt düşmanı, demokrasi düşmanı, barış düşmanı olduğunu biliyoruz. Fakat beyhude, artık mızrak çuvala sığmıyor. Gideceksiniz, bayanların gücüyle, bayanların özgücüyle gideceksiniz” dedi.

‘KORKSUNLAR, GÜMBÜR GÜMBÜR GELİYORUZ’

“AK Parti iktidarının başta bayanlar olmak üzere Türkiye halklarına, Kürtlere etmediği zulüm kalmadı” diyen Buldan, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Kürdü inkar eden, bayan emeğini sömüren, halkları görmezden gelen, inançları, mezhepleri, dini bile siyaset aracı haline gietiren bu iktidara gerekli yanıtı sandıkta vereceğiz. Bizden korktuklarını, HDP’den, bayanlardan korktuklarını biliyoruz. Korksunlar, gümbür gümbür geliyoruz. Bir defa daha iktidar olmak, parlamentoda çoğunluğu ele geçirmek için her türlü hileyi, hukuksuzluğu, kumpası yapacaklar fakat biz buna müsaade vermeyeceğiz.”

‘DİYARBAKIR 12-0 YAPACAK’

“Bu ülkeyi ne hale getirdiklerini en fazla biz bayanlar biliriz” diyen Buldan, milletvekilliği seçimlerinde 12 kontenjanı bulunan Diyarbakır’da 12 vekilin de kendilerinin alacağını söyledi: “12-0 yapacak Diyarbakır bu devir. Zelzelede yaşanan acıları onlara bir defa daha 14 Mayıs’ta sandığa gittiğimizde hatırlatacağız.”

Kadınlara, “Diyarbakır bizim kalemiz, 12-0 yapmaya hazır mısınız?” sorusunu yönelten Buldan, ‘Evet’ karşılığını aldı. Açılış, kurdelenin kesilmesi ile son buldu. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir