Piyanist Ersin Onay hayatını kaybetti (Ersin Onay kimdir?)

Piyanist ve piyano eğitmeni Ersin Onay, 74 yaşında hayatını kaybetti. Onay’ın vefat haberini Bilkent Üniversitesi duyurdu.

Bilkent Üniversitesi’nin resmi sayfasından yapılan açıklamada; “Acı Kaybımız… MSSF Kurucu Dekanı, Emekli Öğretim Üyesi Prof. Ersin Onay’ı kaybettik. Üniversitemiz Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Kurucu Dekanı (1988 – 2000), emekli Öğretim Üyesi (1988-2015) Prof. Ersin Onay, 22 Mayıs 2023, Pazartesi (bugün) günü vefat etmiştir.

Merhuma rahmet, Onay ailesine ve Bilkent topluluğuna en derin başsağlığı dileklerimizi sunarız.

Onay’ın cenazesi, 24 Mayıs 2023, Çarşamba günü öğlen namazını müteakip, İstanbul Teşvikiye Camii’nden kaldırılacak ve Yeni Pirli Mezarlığı’nda defnedilecektir.” denildi.

ERSİN ONAY KİMDİR?

Piyanist ve eğitmen Ersin Onay 1949 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 1955 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı’na girdi. Daha sonra 1959’da Ankara Devlet Konservatuarı’nda Fuad Türkay ve Ulvi Cemal Erkin ile çalıştı.

Paris’te Pierre Sancan, Thierry de Brunhoff ve Pierre Fiquet üzere piyanist ve pedagoglarla çalıştı. Alfred Cortot’un kurduğu “Ecole Olağana de Musique de Paris’ten 1971 yılında virtüozite, 1973’te “Licence d’Enseignement diplomalarını, birincilik ve heyet özel ödülleriyle (Premier nomme avec Felicitation du jury) aldı.

Paris’te eğitimini tamamladıktan sonra, 1974’te İstanbul Devlet Konservatuarı’na atandı. Bu kurumda Kısım Lideri ve Müdür olarak 1980 yılına kadar kurucu çalışmalarda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir