Polonya: Yüksek alarm durumundayız

Blaszczak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Polonya’ya düşen füze sonrası durumun yakından izlendiğini tabir etti.

Müttefiklerle daima temas halinde olduklarının altını çizen Blaszczak, “Hem kara kuvvetleri hem de donanma ve hava savunma sistemleri ile yüksek alarm durumundayız” sözünü kullandı.

POLONYA’DA NE OLDU?

Polonya’nın Ukrayna hududunda bulunan Przewodow köyüne 15 Kasım’da kaynağı belirlenemeyen bir füzenin düştüğü ve 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Bunun akabinde Polonya Ulusal Güvenlik Komitesi acil toplanmış ve “askeri birliklerin savaşa hazır olma durumunun artırılmasına” karar verilmişti.

Birçok NATO ülkesi gelişmenin dert verici olduğu tarafında açıklamalar yapmış, Ukrayna, Letonya ve Estonya kelam konusu füzelerin Rusya tarafından atıldığını öne sürmüştü.

Olayın akabinde Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “Polonya toprağına Rus füzeleri düştüğüne yönelik suçlamalar kasıtlı provokasyondur.” tabiri kullanılmıştı.

ABD Lideri Joe Biden da Endonezya’nın Bali adasında dünya başkanları ile görüşmesinin akabinde, “Soruşturma tamamlanana kadar net bir şey söyleyemem lakin füzenin Rusya’dan fırlatılmış olma ihtimali düşük görünüyor.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da mevzuya ait, “Rusya’nın ‘Bizimle bu işin alakası yok’ demesi bizim için değerli. Bütün bunların yanında sabah tekrar (Almanya Başbakanı) Olaf Scholz ile yaptığımız görüşmede, bunun ayrıntı araştırmalarının yapılması gerekiyor, bu türlü bir kararı vermenin yanlışsız olmayacağını o da söyledi. Rusya’nın ‘Bizimle alakası yok’ ve Biden’ın da ‘bu füzelerin Rus imali olmadığını’ açıklamış olması, herhalde bunun Rusya ile alakası olmadığını göstermektedir. Bu, bir teknik arıza olabilir yahut farklı olabilir, onun için inceleme araştırma şart” sözlerini kullanmıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir