Prof. Dr. Süleyman Pampal: “Hatay İçin Tehlike Geçmemiş Olabilir”

Kahramanmaraş’ta yaşanan sarsıntılardan en fazla etkilenen vilayetlerinden başında gelen Hatay, dün akşam da tekrar zelzeleyle sallandı. 6.4 büyüklüğünde yaşanan sarsıntı sonrasında 6 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Prof. Dr. Süleyman Pampal, yaşanan zelzele sonrası beklenen fay kırılmasının gerçekleşmemiş olabileceğini söyledi.

Bölgedeki tehlikelere dikkat çeken Prof. Dr. Süleyman Pampal, “Bu beklenmeyen bir durum değildi. Antakya fayı dediğimiz yerin üzerinde oldu. O bölge hala tehlikenin yüksek olduğu bir bölge. Bu fay 1000 kilometre, fayın kuzeyinde, güneyinde yırtılma devam ediyor” dedi.

“Bu fay Hatay’ın güneyine hakikat Meyyit Deniz fayı olarak devam ediyor. Suriye, Lübnan, İsrail istikametinde 8 büyüklüğe varan devir zelzelesi var bu fay o fay. Yani sonlarımızın içindeki kısmı bile daha büsbütün kırılmadı.”

“Tehlikenin varlığını daima vurguladık. Aslında Hatay hala maalesef ana zelzelesini yaşamamış olabilir. Bu Kahramanmaraş zelzelesi Pazarcık üst sarsıntı, Hatay’a hakikat yaklaştı Kırıkhan civarına kadar indi fakat daha aşağıda kırılacak çok yer var yarısına yakın kısmı duruyor. Yani aşağıda ve kuzeyde de Malatya fayı, Ovacık fayı ve Bingöl civarında Karlıova ortasında diğer faylar var dedik”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir