SSB Başkanı Demir açıkladı: ABD F-16’ları ne zaman verecek?

Savunma Sanayii Lideri (SSB) Prof. Dr. İsmail Demir, CNN TÜRK canlı yayınında savunma sistemleri ve projelerle ilgili son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulunuyor.

Milli Muharip Uçak, Anadolu Gemisi ve Türkiye’nin birinci insansız savaş uçağı Kızılelma’da hangi kademeye gelindi? Havada, karada, denizde ve savunma sanayii platformlarında yeni amaçlar neler? F-35 programına geri dönüş mümkün mü? F-16 verilmezse nasıl bir tahlil bulunacak? sorularına tek tek cevap verdi. 

İsmail Demir’in açıklamalarından satır başları:

Türkiye’nin yurt dışına açılımı devam ediyor. NATO üyesi olmamıza karşın yaptırımlar hala devam ediyor. Ben ve üç arkadaşım CATSA yaptırımları nedeniyle ABD’ye seyahat edemiyoruz. Keşke yaptırımlar olmasa ABD’ye gitsek diye bir kaygımız yok.

TÜRK ESERLERİNE İLGİ ARTIYOR

Türkiye’nin Afrika açılımı kıymetli. Güney Afrika teknoloji olarak biraz önde görünüyor. Katıldığımız fuarla burada uzunluk göstermemiz kıymetli. Bölgede ilginin arttığını görüyoruz. İşbirliği manasında çeşitli adımlar atıldı. Savunma sanayi alanında kıymetli gelişmeler oldu. Türkiye’nin harekat alanında muvaffakiyet gösteren eserlerimizin yanı sıra eser gamımızın buralarda sergilenmesi, tanıtılması açısından kıymetli bir katılımdı.

SAVUNMA ENDÜSTRİNİN 2023 GAYELERİ NE?

Savunma sanayii özelinde verdiğimi taahhütler ve proje takvimleri var. Onların değerli bir kısmını 2023’e odaklama gayemiz vardı. Milli Muharip Uçak’ın hangardan çıkışı, KIZILELMA’nın uçuşu, bu önümüzdeki yılların değerli projeleri. Denizcilik manasında Anadolu gemimiz servise girecek. TB-3 oraya hazır hale gelecek. Türlü çapta füzelerimiz var bunların birisi seyir füzesi. Onların gelişerek devreye girdiğini göreceğiz. GÖKBEY helikopterimiz uçuşlarını yaptı çok ağır testlerden geçti. Birinci teslimatımızı jandarmamıza yapacağız. Çok sayıda müşteri var. Süratle üretim zincirini tamamlayıp teslimatını sürdüreceğiz. Atmaca füzelerimiz yerli motorla uçmaya başlayacaklar. BOZDOĞAN hava füzelerimiz var. İMECE yer müşahede uydusu uzaya gidecek. Çok sayıda kara aracımız olduğu için onların çeşitli versiyonlarının devreye gireceğini göreceğiz.

DÜNYADA BİRİNCİ 5-10 DA OLDUĞUMUZ HANGİ KATEGORİLER VAR?

Ticari boyutu kıymetli ancak son zamanlardaki gelişimler gösterdi ki aslında orada kabiliyetinizin olması çok değerli. Eserlerimizin teknolojik düzeylerini giderek artırıyoruz. Dünyada SİHA’ları herkes biliyor. Güney Afrika’da birtakım şirketleri ziyaret ettik. Bizden daha güzel diyemiyoruz. Dünyada birçok ülke SİHA yapıyor ancak makul özelliklerde ön plana çıkıyoruz. Seyir füzesi olsun katı yakıtlı füzeler olsun bunlarda da dünyada sahiden önde gelen ülkeler ortasındayız. Sıralama yapmak istemiyorum ancak birinci 10 içinde olduğumuz çok sayıda saha var. 

‘MMU DEVREYE GİRDİĞİNDE HAVACILIKTA BİRİNCİ 5’TEYİZ’

Deniz platformlarında bir dizi elektrik sistem, silahlarda kıymetli ölçüde yerlileşme var. Bunlarda değerli bir harcama kaydediyoruz. Kara, deniz, hava platformlarında dünyada sayılı ülkeler ortasına girme eğilimimiz var. MMU devreye girdiğinde havacılık alanında kendimizi birinci 5’te sayabiliriz.

ÇİP KRİZİ SAVUNMA SANAYİİNİ NASIL ETKİLEDİ?

Spesifik olarak şu yahut bu demek sıkıntı. Çip krizinin etkilediği platformlar var. Çok harikulade bir etkilenmemiz yok. Alternatif eserlere gidildi. Çok ufak tefek gecikmelere sebep oldu. 

TÜRKİYE, F-35 PROGRAMINA TEKRAR DAHİL EDİLECEK Mİ?

Çıkarılma süreci bizim dileğimiz dışında alınmış bir karar. Haksız olduğunu söylüyoruz. S-400’ün F-35 ile tıpkı argümanda bulunamamasının temeli yok. Burada çok net formda arka niyetli ve S-400’ün mazeret olarak kullanıldığını söyleyebilirim. Türkiye makul kabiliyetleri kendi bünyesine kattı. Bizim MMU sürecimizde kullanıyor olacağız. Mevzunun ticari olarak gündeme gelmesi durumunda da dünyada üretilecek F-35’ten hisse alacaktır. 11 milyar dolar iş hissesi vardı. Türkiye bu kadar parayı kaybetti tezi yanlıştır. bu işin hacmidir. Karı kaybetmişseniz de bu önümüzdeki 20-30 yıla yayılan bir şeydi. Biz ağlayacak değiliz süreçten çıkarılmanın programa maliyetinin 500-600 milyar dolar olduğunu söylediler.

‘F-35’E DÖNERSEK HERKES KARLI OLUR’

Bizim hesaplarımıza nazaran, imalatta sağladığımız avantajlara nazaran uçak başı 7-8 milyon dolar ek maliyet geleceğini düşünüyoruz. Birim F-35’ler 7-8 milyon dolar daha kıymetli satılıyor olacak. Bu onlara olan maliyettir. Dönersek herkes karlı olur. Biz yalvarıp yakaracak durumda değiliz. Şu anda F-35 programından çıkıldık olmaması gerekiyor. Tüm görüşmelerde F-35 hakları konusu canlı tutulmaya devam edecek. Burada bir haklılık hissemiz var. Bu programdan çıkarılmanın verilen para karşılığında maliyeti var. Bizim iddiamız 10-11 milyar dolar civarındaydı. O açıdan bütün görüşmelerde F-35 argümanımız, sıkıntıların masada tutulması gerekiyor.

TÜRKİYE’NİN UÇAK TEDARİKİ KONUSUNDA B PLANI VAR MI?

F-16 problemine baktığımızda evvel kendi uçaklarımı MMU, KIZILELMA’yı dört dörtlük devreye sokmam lazım. MMU hazırlamak ve en uygun kabiliyetlerle donatmak. HÜRJET’i çeşitli kabiliyetleri yerine getirecek formda devreye almak. İkincisi F-16 olmazsa ne olur benim birinci planım bu. Türkiye alternatifsiz değildir diyoruz. Su-35 dahil bütün alternatifler masaya gelir.

‘ABD VERMESE BİLE KABİLİYETİMİZ VAR’

Önceliğimiz alternatifin yerine gelmesidir. Biz boşluğu dolduramadık öldük bittik diye bakılmamalıdır. Türkiye opsiyonsuz değildir. Ulusal sistemlerle vereceğimiz kabiliyetlerle tahminen hiçbir alternatif sisteme muhtaçlığımız olmayacak. Benim arzum keşke bu süreci süratle başarabilsek ve bunların hiçbirine muhtaç olmasak. F-16 bazında elimizdeki F-16’larla modernize etmekle ilgili son derece iddialıyız. ABD hiçbir şey vermese bile F-16’ları devreye alabilecek yerli sistemleri üzerine koyma kabiliyetimiz var. Biz bütün gücümüzle Türkiye’nin hava kabiliyetlerini ele güne mecbur kılmayacak biçimde oluşturacağız. Üzerine koyacağınız kabiliyetler çok kıymetli. Silah sistemlerinin ne kadarı denetiminizde olduğunuz üzere bir dizi senaryo var. Hepsini çalışıp kolları sıvamamız gerekiyor. Türkiye kendi taleplerini yaptı. Bütün gücümüzle çalışacağımızı söyleyebilirim.

Haberin Detayları Geliyor…

Son dakika gelişmelere anında ulaşmak için Haber7 uygulamasını akıllı cihazlarınıza (iOS, Android) kurabilir, Twitter’da @Haber7 hesabını takip edebilirsiniz.

App Store Google Play Takip Et

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir