St. Petersburg saldırısının şüphelisine ‘terör’ suçlaması

Rusya’nın St. Petersburg kentinde bir kafede Vladlen Tatarski takma ismiyle bilinen Putin yanlısı blog müellifi Maksim Fomin’in hayatını kaybettiği bombalı taarruzun şüphelisi olarak gözaltına alınan Darya Trepova hakim karşısına çıktı.

Önemli cürümleri araştıran Rusya Soruşturma Komitesi, Tatarski’nin öldürülmesiyle ilgili bir zanlıya ‘terörizm’le ilgili cürümler yöneltildiğini açıkladı. Atağın gerçekleştirildiği St. Petersburg’da gözaltına alındıktan sonra başşehir Moskova’da mahkemeye çıkarılan Trepova hakkında 2 Haziran’a kadar tutuklama kararı verildi.

SORUŞTURMA KOMİTESİ’NDEN ‘NAVALNİ’ İDDİASI

Komite, Trepova’nın ceza kanunu uyarınca ‘organize bir küme tarafından gerçekleştirilen ve taammüden vefata neden olan terör eylemi’ ve ‘organize bir küme tarafından yasadışı olarak patlayıcı bulundurmakla’ suçlandığını söyledi. Komite, hücumun mahpustaki Rus muhalefet önderi Aleksey Navalni’nin Yolsuzlukla Gayret Vakfı’nın yardımıyla Ukrayna güvenlik servisleri tarafından organize edildiğine dair ispatları olduğunu da öne sürdü.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in etrafını içeren bir dizi yolsuzluk ifşası yayınlayan vakıftan yapılan açıklamada Kremlin’in muhalifleri suçlamasının ‘kolaycılık’ olduğu ve patlama ile Navalni ortasında bir bağlantı olmadığı kaydedildi.

SALDIRIYI ‘ULUSAL CUMHURİYET ORDUSU’ ÜSTLENDİ

Öte yandan, bombalı akının şüphelisinin hakim karşısına çıkarılması, Putin idaresiyle savaşma kelamı veren, az bilinen Ulusal Cumhuriyet Ordusu’nun saldırıyı üstlenmesinin akabinde geldi. Ulusal Cumhuriyet Ordusu, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, bombalı saldırıyı güvenlik güçleri ya da yabancı oluşumlardan ‘herhangi bir yardım almadan’ düzenlediğini açıkladı. Açıklamada, taarruzun barışçıl vatandaşları amaç almadığı kaydedildi, Darya Trepova için ‘masum’ ve ‘sistemin rehinesi’ denildi. Ulusal Cumhuriyet Ordusu tezini destekleyecek hiçbir delil sunmadı.

Grup, geçen Ağustos ayında Ukrayna’da Moskova hükümetine karşı savaşma kelamı veren bir bildirge imzalayan üç Rus örgütünden biriydi. Kümenin açıklaması hakkında tweet atan sürgündeki eski Rus milletvekili Ilya Ponomarev, daha evvel TV yorumcusu Darya Dugina’nın öldürülmesinin gerisinde bu kümenin olduğunu sav etmişti. Önde gelen çok milliyetçi Alexander Dugin’in kızı geçen yıl bomba yüklü bir aracın patlamasıyla öldü. O vakte kadar Ulusal Cumhuriyet Ordusu’ndan daha evvel hiç kamuoyunda bahsedilmemişti.

Ne olmuştu?

Rusya’nın St. Petersburg kentinde 2 Nisan akşamı yaşanan ve en az 30 kişinin yaralanmasına neden olan patlamanın akabinde yürütülen soruşturma kapsamında Darya Trepova isimli bir bayan olayın şüphelisi olarak gözaltına alınmıştı. Akabinde bayanın, baskı altında çekildiği izlenimi veren bir itiraf görüntüsü yayımlandı. Görüntüde Darya Trepova, daha sonra patlayan bir heykelciği Tatarski’ye verdiğini kabul etti. Trepova, tıpkı görüntüde, heykelciğin patlayıcılığını bildiğini söylemedi ve diğer bir sorumluluk da almaktan kaçındı. Trepova’nın sorgusundan alınan ve dağıtılan kısa görüntüde, sıkça içini çektiği de görüldü.

Vladlen Tatarski, Rusya-Ukrayna savaşının destekçisiydi ve patlamanın meydana geldiği yerde, savaş yanlısı bir toplantıya konuşmacı olarak katılıyordu. Toplumsal medyada dolaşan bir görüntüde, kahverengi mont giyen genç bir bayanın elinde bir kutu ile kafeye girdiği görülüyordu. Paylaşılan görüntüde sorgu görevlisinin, neden gözaltına alındığını bilip bilmediğine ait sorusuna, Trepova, “Tatarski’nin öldürüdüğü yerde bulunduğum için olmalı. Patlayan heykelciği oraya ben getirdim” karşılığını verdi. Heykelciği kimden aldığı sorusuna ise, “Bunu sonra söyleyebilir miyim lütfen?” cevabı verdi.

Rusya’nın terörle gayret polisi, hücumun gerisinde Ukrayna özel kuvvetlerinin olduğunu tez etti. Rus muhalif önder Alexey Navalni’nin de “bu bireylerle işbirliği yaptığı” öne sürüldü. Navalni’nin kurduğu vakıftan yapılan açıklamada ise, Kremlin’in muhalifleri suçlamasının “kolaycılık” olduğu savunuldu. Açıklamada, patlama ile Navalni ortasında bir bağlantı olmadığı da kaydedildi. Navalni 2021’de Almanya’da Rusya’ya dönüşü sonrası tutuklanmıştı. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir