TCG Anadolu tatbikata çıkıyor

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın son üyesi TCG Anadolu DENİZKURDU-I tatbikatı çerçevesinde birinci gövde gösterine hazırlanıyor. İstanbul ve İzmir Limanları’nda ziyaretçiler için demir atan TCG Anadolu bu sefer birinci tatbikatıyla nefesleri kesecek.

Her yıl fiili olarak icra edilen DENİZKURDU-I tatbikatı bu yıl 1-4 Haziran ve 6-12 Haziran tarihleri ortasında gerçekleştirilecek. Tatbikatta TCG Anadolu’nun yanı sıra 107 su üstü gemisi, 9 denizaltı, 56 hava ögesi, amfibi deniz piyade birlikleri, SAT-SAS timleri ve kıyı birlikleri de iştirak gösterecek.

Tatbikatta ayrıyeten Kara Kuvvetleri Komutanlığından taarruz, genel niyet ve ağır yük helikopterleri katılacak. Hava Kuvvetleri Komutanlığından ise taarruz, genel niyet, ihbar ve denetim, amaç çekme ve elektronik test uçakları, faaliyet gösterecek.

Tatbikata Kıyı Güvenlik Komutanlığı da katılacak. Bu çerçevede tatbikata kıyı güvenlik botları ve kıyı güvenlik helikopteri, olmak üzere toplam 113 su üstü gemisi, 9 denizaltı, 59 uçak, 35 helikopter, 19 insansız hava aracı ile kamu kurumları da dahil yaklaşık 18 bin işçinin katılması planlanıyor.

Tatbikatta 1-4 Haziran tarihleri ortasında “Temel Deniz Eğitimleri” ve “Fiili Silah Atışları”, 5 Haziran tarihinde 76 gemi tarafından “Liman Ziyaretleri”, 6-9 Haziran tarihleri ortasında kurgulanmış senaryoyla birlikte “Çok Tehditli Ortamda Harekât” eğitimleri icra edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir