The Last of Us’tan Stranger Things’e… Hollywood senaristleri grevinden etkilenen yapımlar

Hollywood senaristlerinin 15 yıl ortadan sonra aldıkları grev kararıyla, sinema ve TV kesimindeki birçok üretim durdu. Amerikan Muharrirler Birliği, Sinema ve Televizyon Üretimcileri Birliği ile yapılan kontrat müzakerelerinin başarısız olmasının akabinde 2 Mayıs’tan itibaren resmi olarak grev daveti yapıldı.

Grev kararıyla birlikte pek çok sinema ve dizinin gelecek programları askıya alındı. İşte bu üretimlerden kimileri:

Kayıp Rıhtım’ın haberine nazaran, grev birinci tesirini Jimmy Fallon’ın sunduğu The Tonight Show, Seth Meyers’lı Late Night, Stephen Colbert’ın sunduğu The Late Show, Jimmy Kimmel Live! üzere gece gösterileri üzerinden gösterdi. Programlar yayın takvimlerini takip edememeleri üzerine üretimlerin eski tekrarları yayına verilmeye başlandı.

THE LAST OF US

HBO imzalı ‘The Last of Us’ın ikinci dönem oyuncu seçimlerinin grev nedeniyle askıya alındığı bildiriliyor. Raporda, “Sezonun çekimlerinin 2024’ün başlarında Vancouver’da başlaması umut ediliyor” denilirken ikinci dönem için şimdi bir senaryo yazılmadığı bildirildi. Dizinin ortak yaratıcısı Craig Mazin’in greve katıldığı söylenirken Neil Druckmann’ın da şu anda ‘The Last of Us’ın ikinci dönemi üzerinde çalışmadığı tez ediliyor.

STRANGER THINGS

‘Stranger Things’ yaratıcıları Matt ve Ross Duffer, grev devam ederken beşinci ve son dönemin yapımının başlamayacağını söyledi. Muharrirler, Ağustos 2022’de merakla beklenen Netflix dizisinin 5. dönemi için çalışmaya başladıklarını doğrulamıştı. Lakin grev başladığından bu yana son dönemin senaryoların bitip bitmediği netlik kazanmadı.

THE HANDMAID’S TALE

Margaret Atwood uyarlaması ‘The Handmaid’s Tale’ dizisinin yardımcı imalcisi Yahlin Chang, Reuters’a verdiği demeçte Hulu’nun yaz aylarında çekimlerine başlaması planlanan The Handmaid’s Tale’ın altıncı ve son dönem senaryosunun grev nedeniyle yazılmadığını paylaştı. Chang buna ek olarak yalnızca kimi erken kısımların yazıldığını söyledi.

SEVERANCE

Amerikan Muharrirler Birliği üyelerinin stüdyo dışında şov yapması üzerine durduruldu. Teamsters üyelerinin grev sınırını geçmeyi reddetmesi sonrası ‘Severance’ dizisi de askıya alındı.

A NIGHT OF THE SEVEN KINGDOMS: THE HEDGE KNIGHT

Yazar George R.R. Martin, tüm vakitlerin en çok izlenen üretimleri ortasındaki Game of Thrones’un öncesini anlatan ‘A Knight of the Seven Kingdoms: The Hedge Knight’ın müellif odasının da grev “süresi boyunca kapalı” olduğunu doğruladı.

DAREDEVIL: BORN AGAIN

Charlie Cox ve Vincent D’Onofrio’nun başrollerinde yer aldığı ‘Daredevil: Born Again’ de grevden etkilenen bir öbür üretim. Lakin yapımın durmasının sebebi ise Amerikan Müellifler Birliği’nin grev için çekim yapılacak bölgede bir bilet dağıtması oldu. Teamster ve IATSE üyelerinin bölgeden ayrılmayı reddetmesi üzerine çekimler durduruldu. Çekimlerin ilerleyen günlerde devam etmesi bekleniyor.

BIG MOUTH

Netflix’in ‘Big Mouth’ isimli animasyon dizisi de son döneminin yazılmasından bu yana altı hafta geçmesine karşın grev nedeniyle durduruldu. Dizi yapımının ağustos ayında bitmesi bekleniyordu.

COBRA KAI

‘Cobra Kai’nin ortak yaratıcısı Jon Hurwitz, 2 Mayıs’ta Netflix dizisinin müellifler odasında “kalemin kapağını kapattıklarını” doğrulamıştı. Serinin yaratıcısı Hurwitz toplumsal medyadan sert bir çıkış yapmış ve takipçileri ile şunları paylaşmıştı: “Grevden nefret ediyoruz ancak mecbur kalırsak en sert greve biz gideriz.”

BLADE

Mahershala Ali’nin başrolünde oynadığı ve çıkış tarihi daima öne atılan Marvel sineması ‘Blade’in ön yapımı durduruldu. Çekimlerin mayıs ayında başlayacağı söyleniyordu fakat muharrir Nic Pizzolatto’nun grevden evvel senaryonun yeni bir versiyonunu tamamlamak için vakti olmadığı varsayım ediliyor. Yeni devir Marvel sinemasının 6 Eylül 2024’te vizyona girmesi planlansa da üretimin bir erteleme alıp almayacağı ise şimdi belgisiz.

ABBOT ELEMENTARY

‘Abbott Elementary’ muharriri Brittani Nichols, Democracy Now!’a ABC dizisinin üçüncü dönem senaryosu için grevin başladığı haftada müellif odasına dönmeyi planladıklarını söylemişti. Nichols 3. dönemin kısım sayısının değerli ölçüde düşebileceğini açıkladı: “Biz kısımları yayınlarken yeni kısımları yazan bir diziyiz ve bu nedenle bu grev değerli bir müddet devam ederse dizimiz vaktinde çıkmayacak.”

YELLOWJACKETS

Serinin ortak yaratıcısı Ashley Lyle, Showtime dizisi senaryosunu yazmaya yeni giriştiklerini ve greve gidildiğinde yazmaya başlayalı şimdi bir gün olduğunu söyledi. Lyle toplumsal medyadan yazım sürecinin çok güzel başladığını paylaştı ve geri dönmek için heyecanlı olduğunu belirtti: “Çok hoş, yaratıcı olarak etkileyici ve eğlenceli bir süreçti. Amerikan Müellifler Birliği’nin adil bir mutabakat yapmasından sonra geri dönmeyi dört gözle bekliyorum.”

HACKS

Dizinin yaratıcısı Jen Statsky, grev sırasında üçüncü dönemin çekimlerine orta verildiğini doğruladı. Statsky toplumsal medyadan paylaştığı gönderide senarist ve muharrirlerin değerine dikkat çekti: “Yazım üretim ve sonrası dahil olmak üzere sürecin her evresinde gerçekleşir. Dizileri ve sinemaları âlâ yapan şey bu. Onları mümkün kılan şey bu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir