Tüketimde en büyük harcama kira! Temel gelire göre harcama kalıpları değişti


ANKARA (İGFA) – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılına ait “Hane halkı tüketim harcaması” istatistiklerini yayımladı.

Buna nazaran, ülke genelinde hane halklarının tüketim maksatlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek hissesi yüzde 23,9 ile konut ve kira harcamaları aldı. İkinci sırada yüzde 21,9 ile ulaştırma, üçüncü sırada ise yüzde 20,6 ile besin ve alkolsüz içecek harcamaları oluşturdu.

Toplam tüketim harcamalarında en düşük hissesi yüzde 0,8 ile sigorta ve finansal hizmetler, yüzde 1 ile eğitim hizmetleri, yüzde 1,9 ile cümbüş, spor ve kültür harcamaları aldı.

Hane halkı büyüklüğü ve kompozisyonu dikkate alınarak hesaplanan aylık ortalama tüketim harcaması hane halkı başına 24 bin 383 lira ve muadil fert başına 12 bin 521 lira olarak iddia edildi.

TEMEL GELİR KAYNAĞINA NAZARAN HARCAMA KALIPLARI DEĞİŞTİ

Temel gelir kaynağı maaş, fiyat, yevmiye geliri olan hane halkları, ulaştırmaya yüzde 22,8, konut ve kiraya yüzde 22,2, besin ve alkolsüz içeceklere yüzde 18,9 hisse ayırırken, müteşebbis geliri olan hane halkları ulaştırmaya yüzde 27,3, konut ve kira harcamalarına yüzde 19,7, besin ve alkolsüz içeceklere yüzde 19,5 oranlarında harcama yaptı. Bu sonuçlar, temel gelir kaynağına nazaran harcama kalıplarının değiştiğini gösterdi.

Gelire nazaran sıralı yüzde 20’lik kümeler prestijiyle tüketim harcamalarının 2023 yılındaki dağılımına bakıldığında; en düşük gelir kümesi olan birinci yüzde 20’lik kümede yer alan hanehalkları, besin ve alkolsüz içecek harcamalarına yüzde 36,6, konut ve kira harcamalarına yüzde 29,2, ulaştırma harcamalarına yüzde 8,8 ve mobilya ve konut eşyası harcamalarına yüzde 5,4 hisse ayırdı.

TEK KİŞİLİK HANELER KONUT VE KİRAYA KALABALIK HANELERDEN 1,5 KAT DAHA FAZLA HİSSE AYIRDI

Bu ortada hanehalkı büyüklüğüne nazaran tüketim harcamalarının 2023 yılındaki dağılımına bakıldığında; tek kişilik hanehalkları, konut ve kira harcamalarına yüzde 31,8, ulaştırma harcamalarına yüzde 18,7 ve besin ve alkolsüz içecek harcamalarına yüzde 16,3 hisse ayırdı.

Hanehalkı büyüklüğü 7 ve daha fazla kişi olan hanehalkları, besin ve alkolsüz içecek harcamalarına yüzde 30,2, konut ve kira harcamalarına yüzde 19,9 ve ulaştırma harcamalarına yüzde 14,9 hisse ayırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir