Türk Dünyası Belediyeler Birliği İstanbul’da toplandı

İSTANBUL (İGFA) – Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) İdare Heyeti Toplantısı, Birlik Lideri ve Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi.

Zeytinburnu Belediyesi’nin mesken sahipliğinde Mozaik Müzesi’nde düzenlenen TDBB İdare Konseyi Toplantısı’nda konuşan Lider Altay, Kırgızistan’da merkez üssü Kızıl-Su Uygur Sincan Özerk Bölgesi olan 7.2 büyüklüğündeki zelzeleden etkilenen tüm Türk dünyası halklarına geçmiş olsun dileklerini iletirken TDBB olarak her türlü dayanağı vermeye hazır olduklarını söyledi.

Konuşmasında Gazze’deki kaidelerin kötüleşmesinden duyduğu üzüntüyü paylaşan Lider Altay, “Tüm dünyanın sessiz olduğu bu katliamın bir an evvel sona ermesini temenni ediyoruz. Herkes sussa biz tabir etmeye devam edeceğiz. İsrail, zulmünü her geçen gün artırarak devam ettiriyor. Artık bir soykırıma dönen süreçte bilhassa çocukların ve sivillerin gaye alındığı bir devir yaşıyoruz. Ayrıyeten ataklar yalnızca askeri taarruzlar olarak kalmadı. Bilhassa insani yardım faaliyetlerinin Gazze bölgesine girişine müsaade verilmiyor olması orada yaşayan bilhassa çocukların, bayanların, sivillerin besine ve suya erişimi konusunda çok önemli meseleler oluşturuyor. Bir an evvel bu zulmün sona ermesini, harekatın durdurulması ve insani yardımların Gazze’ye ulaştırılması konusunda tüm dünyanın inisiyatif almasını temenni ediyoruz. Artık dünyadaki bütün memleketler arası kurumların fonksiyonunu yitirdiği l, yeni bir dünya tertibinin kurulması gerekliliğini Gazze’de yaşananlar bir sefer daha göstermiş oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sözüyle ‘adil bir dünya mümkün’ ve ‘dünya beşten büyüktür’ diye biz de burada Türk Dünyası Belediyeler Birliği olarak, 30 ülkeden 1.200 belediye ismine Gazze’de yaşanan dramla ilgili bunları tabir ediyoruz. Kardeşlerimizin her vakit yanındayız. İnşallah bu zulüm bir an evvel bitecek ve bilhassa Gazze’nin yine imarı konusunda TDBB’nin deneyimini aktarmaya, orada yaşayan insanların tekrar huzurlu ve rahat bir ortamda yaşamaları için inisiyatif almaya hazır olduğumuzu bir sefer daha söz etmek istiyorum” değerlendirmesini yaptı.

“PROTOKOLÜN ÜLKELERİMİZ VE MAHALLÎ İDARELERİMİZ İÇİN YENİ BİR SAYFA AÇMASINI TEMENNİ EDİYORUM”

Türk Dünyası Belediyeler Birliği olarak Özbekistan Cumhuriyeti Çalışma ve Yoksullukla Çaba Bakanlığı Mahallabay Çalışma ve Girişimciliği Geliştirme Ajansı ortasında bir iş birliği protokolü imzaladıklarını kaydeden Lider Altay şöyle devam etti: “Özellikle Özbekistan ile son periyotta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ortasında gelişen uygun diyaloglar, tüm üniteler ortasında yeni iş birliği alanları ve iş fırsatları oluşturdu. Biz de TDBB olarak Türkiye’nin ve bölgemizdeki belediyecilik birikiminin Özbekistan’daki kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırması için her türlü gayret ve uğraşa hazır olduğumuzu her vesileyle söz ediyoruz. İmzaladığımız bu protokolün ülkelerimiz ve lokal idarelerimiz için yeni bir sayfa açmasını temenni ediyorum. İnşallah mahallî seçimlerden sonra Özbekistan’ı daima birlikte ziyaret etmek istiyoruz. Gönül coğrafyamızın en kıymetli ülkelerinden birisi olan Özbekistan ile bağlarımızın geliştirilmesi konusu bizim de kıymetli gündemlerimizden birisi. İş birliği protokolümüzün iyi olmasını temenni ediyorum.”

Mahallabay Çalışma ve Girişimciliğin Geliştirilmesi Ajansı Genel Müdür Vekili Mukhtor Shonazarov ise toplantıya katılıyor olmaktan duyduğu memnuniyeti tabir ederek temsil ettiği ajans hakkında bilgi verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir