Türk okuluna laik eğitim şartı

Türkiye 6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilmesi ve laiklik tersi cemaatleri tartışırken, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden 2 yıl evvel 2014’de tüm FETÖ okullarını kapatan Türkmenistan, ülkesinde kurulacak Türk okulu için “Laik eğitim” koşulu koydu. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Türkmenistan Bakanlar Heyeti Lider yardımcısı Sapardurdu Toyliyev tarafından 27 Kasım 2021’de imzalanan muahedede, “Okul, laiklik özelliğine haizdir ve dini kuruluşlardan ayrıdır” hususu yer aldı. Mutabakattaki bu detay, mutabakatın onay için TBMM’ye gönderilmesiyle ortaya çıktı. “Türkiye ile Türkmenistan ortasında ortak Türkmen-Türk Genel Eğitim Okulu” muahedesinin 7’inci hususunda okulun, “Laik eğitim vereceği” belirtildi.

9 YILLIK OKULDA ÖNCELİK TÜRK VATANDAŞINDA
2021’de imzalanan muahedede Türkmenistan’ın bilhassa istediği koşullar sıralandı. Mutabakat ile okulda öncelikle Türk vatandaşlarının çocukları eğitim görecek, boş yer kalması durumunda da yabancı uyrukluların çocuklarına eğitim verilecek. Eğitim 1+4+4+4 yıllık olacak.

FETÖ’DEN AĞIZLARI YANDI

Komisyon üyesi ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Bu muahedede bilhassa laiklik vurgusu var. Bunu Türkmenistan makamları talep etti. Geçmişte FETÖ okullarından ağızları çok yandı, darbe teşebbüsü öncesi hepsini kapattılar. Bizim anayasamızda laiklik prensibi var, artık geçmişten ders alıp bu vurgunun yapılmasını Türkmenistan istedi” dedi.

Dışişleri Bakan yardımcısı Sedat Önal ise “Türkmenistan 2010-2014 ortasında FETÖ okullarını kapattı. Aslında bizim sistemimiz muhakkak, onların yaklaşımı da aşikâr, ek bir mana yüklemek bence yersiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir