Türkiye ile görüşmelere başlayan Mısır karar değiştirdi!

Türkiye bir yandan Ege’de haklarını korurken, öteki yandan da Doğu Akdeniz’de vatandaşlarının hakkının gasp edilmesinin önüne geçiyor. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de Libya ile yaptığı son mutabakat, geçtiğimiz sene alakaların düzeltilmeye başladığı Mısır’ı taraf değiştirtti.

LİBYA İLE MUAHEDE İMZALANDI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçen hafta Libya ile hidrokarbon alanında mutabakat muhtırası imzalandığını açıklamış, Yunanistan ve öteki Avrupa Birliği üyesi ülkelerin bu mutabakata karışamayacaklarını söylemişti. Ankara-Atina sınırında tansiyonun yüksek olduğu bir periyotta imzalanan mutabakat Avrupa’da yansılara yol açmış, Avrupa Komitesi Dış İlgiler Sözcüsü Peter Spano, Türkiye ile Libya ortasındaki mutabakatın yasallığının kabul edilmediğini belirtmişti.

Son olarak da Fransa Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Libya ortasında imzalanan gaz ve güç mutabakatına ait mutabakatın memleketler arası Deniz Hukuku ile bağdaşmadığını öne sürmüştü.

“AKDENİZ’DEKİ GÜVENLİĞİ TEHDİT EDİYOR”

Tartışmalar sürerken dün Kahire’de bir ortaya gelen Mısır ve Yunanistan Dışişleri Bakanları, Türkiye’ye karşı sert açıklamalar yaptı. Mısırlı mevkidaşı Semih Şükrü’yle görüşen Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’nin Libya’yla imzaladığı mutabakatın “yasa dışı olduğunu” ve buna karşı her türlü tüzel yola başvuracaklarını söyledi. Dendias, “Bu mutabakat Akdeniz’deki güvenliği ve istikrarı tehdit etmektedir” dedi. Mısırlı bakan da Libya’da iki farklı idare olduğuna dikkat çekerek Trablus hükümetinin bu türlü bir muahedeyi imzalama yetkisi bulunmadığını savundu. Semih Şükrü’nün kelamları Yunanistan’ın safını seçtiler biçiminde yorumlandı.

2020’DE DENİZ YETKİ ALANI MUTABAKATI İMZALADILAR

Libya ve Türkiye ortasındaki hidrokarbon mutabakatı, 2019’da imzalanan mutabakatın devamı niteliğinde. 2019’da imzalanan deniz yetki alanlarının sonlandırılmasına ait mutabakat muhtırası da Doğu Akdeniz’deki öteki ülkelerin yansısını çekmişti.

Mısır ve Yunanistan da buna karşı 2020’de “deniz yetki alanlarını sonlandırma anlaşmasını” imzalamıştı. Libya’daki hidrokarbon kaynakları, dünyada güç fiyatlarının süratle yükselmesi nedeniyle giderek daha değerli hale geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir