Tutuklu disiplin cezası almıştı: AYM’den hak ihlali kararı

Resmi Gazete’de yer alan karara nazaran, bir cezaevinde tutuklu bulunan kişi, yargılandığı mahkeme, Adalet Bakanlığı ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne yazdığı dilekçelerde, ceza infaz kurumu yöneticilerinden biri hakkında, “kısa uzunluklu, epeyce kilolu, geniş yüzlü, geniş gövdeli, kiloları nedeniyle yürümekte zorlanan” biçiminde sözler kullandı.

Kullanılan sözler nedeniyle hakkında tutanak tutulan ve disiplin soruşturması başlatılan tutukluya, bir ay kimi etkinliklere katılmaktan alıkoyma cezası verildi.

Hakkında tesis edilen disiplin cezasının iptali istemiyle infaz hakimliğine itiraz eden lakin itirazı reddedilen müracaatçı, bir üst mahkemenin de ret kararını hukuka uygun bulması üzerine AYM’ye ferdi müracaat yaptı.

Başvurucu, olay nedeniyle disiplin cezasıyla cezalandırılmasının tabir özgürlüğünün ihlali olduğunu ileri sürdü.

Yüksek Mahkeme, müracaatçının söz özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmederek, 10 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

KARAR GEREKÇESİNDEN

Anayasa Mahkemesinin kararında, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Önlemlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 68’inci unsurunda, mahpuslar tarafından resmi makamlara gönderilen mektup, faks ve telgrafların kontrole tabi olmadığının açıkça düzenleme altına alındığı belirtilerek, mahpusların resmi makamlara yazdığı dilekçelere başka bir ehemmiyet verildiği vurgulandı.

Kararda, “Mevzuat yeterince, ceza infaz kurumunun, dilekçeleri okumaya yetkisi olmadığı üzere dilekçeleri okuduktan sonra tespit ettiği kelamlara yönelik süreç yapmaya da yetkisi bulunmamaktadır” denildi.

Somut olayda, ceza infaz kurumunca 5275 sayılı Kanun’un 68’inci hususunun açık kararına ve yetkisi olmamasına karşın müracaatçının dilekçelerinin denetlendiği ve disiplin cezası uygulandığı aktarılan kararda, şunlar yer aldı:

Bu durumda müracaatçının resmi makamlara yazdığı dilekçeleri denetleyerek dilekçelerin içeriği nedeniyle müracaatçıya disiplin cezası uygulanmasının yasal desteğinin bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Anayasa Mahkemesi açıklanan münasebetlerle söz özgürlüğünün ihlal edildiğine karar vermiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir