Uçak yolcuğu kabusunuz olmasın! Rahat seyahat için tavsiyeler…

Günümüzde uçaklar en çok tercih edilen ulaşım aracı olmuştur. Zira uçaklar öteki ulaşım araçlarına nazaran daha inançlı ve konforlu bir ulaşım sunmaktadır. Lakin birçok avantajına karşın hala uçak seyahatini tercih etmeyen beşerler var. Birinci bakışta uçakla seyahat güç ve dehşetli gözükse de uçak seyahati en kolay ve sağlam olanıdır. Aslında otomobil ile seyahatten çok da farkı olmayan uçak seyahati hakkında bilinmesi gerekenleri ve kıymetli ayrıntıları sizin için sıraladık.

Uçak Bileti Satın Alma

Seyahat edeceğinize karar verdikten sonra birinci olarak bilet almanız gerekir. Uçak biletleri, mukayeseli internet sitelerinden, havayollarının kendi sitelerinden yahut turizm acentelerinden temin edilebilir. Bilet alırken firmaların uçuş müddetlerine, fiyatlarına ve aktarmalarına çok dikkat edilmelidir. Firmalara şahsî bilgilerinizi katiyetle eksiksiz ve hakikat verdiğinizden emin olmanız gerekir. Satın alma sürecinizi gerçekleştirdikten sonra firma e-posta ya da SMS yoluyla PNR numarasını paylaşacaktır. Bu bilgileri sakın silmeyin zira check-in sırasında gereksiniminiz olacak.

Bagaj Hazırlık

Uçak seyahatiniz sırasında yanınıza 2 cins bagaj alabilirsiniz. Bunlar; kabin ve yolcu bagajıdır. Yolcu bagajı çoklukla 15-20 kg’ye kadar fiyatsız olarak uçağa alınır. Şayet yolcu bagajı 15-20 kg’yi aşarsa fiyatı karşılığında uçakta taşınabilir. Bu bagajı görevlilere check-in sırasında teslim ederek uçuş sonrasında alabilirsiniz. Kabin bagajı ise uçuş sırasında yanınıza aldığınız bagajdır. Bu bagaj tipinde tartısı değil ebat sonu vardır. Bagajların kilogram sonu yurtiçi yahut yurtdışında gideceğiniz havaalanına nazaran farklılık göstermektedir. Bagajlarda muhakkak ölçüde sıvı bulundurulabilir. Bagajlarda yanıcı ve delici bulundurmak yasaktır. Daha ayrıntılı bilgi alabilmek için, uçuş öncesi havayolu firmasının internet sitesinden bagaj kurallarını okumanız gerekmektedir.

Check-in Yaptırmak

Check-in, biletini acente yahut internetten almış olan yolcunun havalimanında ilgili havayolu ofisine uğrayarak oturacağı yerin belirlendiği, kimlik doğrulamanın yapıldığı, biniş kartının yolcuya verildiği ve yolcunun bagajını teslim ederek, bagaj fişini aldığı süreçlere verilen isimdir. Check-in süreçleri uçuştan en az 45 dakika evvel yapılmalı, zira check-in süreçleri iç çizgilerde uçuştan 30 dakika evvel, dış sınırlarda ise 1 saat evvel son bulur. Check-in süreçleri son bulduktan sonra, check-in süreci yapılamaz ve uçağa alınmazsınız. Bu yüzden uçuş öncesi check-in müddetlerine çok dikkat edilmeli. Check-in sonrası elinizde hangi kapıdan uçağa bineceğinizi, uçakta hangi numaralı koltuğa oturacağınızı yazan bilet ve bagaj fişiniz olacak. Check-in sonrası ikinci bir denetim noktasından geçmeniz gerekmektedir. Buradaki X-ray aygıtlarından ve güvenlik denetiminden geçtikten sonra uçağınızın kapısına hakikat gidebilirsiniz.

Uçağa Hakikat İlerleme

Güvenlik denetiminden geçtikten sonra uçuş biletinizde yazan kapıya hakikat ilerleyiniz. Kapıya geldikten sonra sizi uçağa almalarını beklemelisiniz. Vazifeli kapıyı açtıktan sonra uçuş biletinizi ve kimliğinizi göstererek uçağa geçebilirsiniz. Birtakım durumlarda havalimanından direk uçağa binerken, kimi durumlarda havalimanından otobüs ile uçağın yanına gidilebilir.

Uçak seyahati, süratli ve konforlu bir seyahat metodu olsa da, birçok insan için gerilimli ve rahatsız edici olabilir. Uzun vadeli seyahatler, olumsuz hava şartları üzere nedenlerle seyahat keyifli olmayabilir. Lakin, hakikat hazırlıklar ve uygulanacak tekliflerle bu sıkıntılar asgarî seviyeye indirilebilir. Bu yazımızda, uçak seyahati için rahat bir tecrübe için teklifleri sunuyoruz.

Rahat Bir Uçak Seyahati İçin Tavsiyeler

Uçak seyahati esnasında rahat etmek son derece kıymetlidir. Kimisi seyahat esnasında kendisini rahat hissetmeyebilir, kimisi de rahat seyahat için tahlil arayabilir. Bu üzere problemlere karşı tahlil üretmek bazen can sıkıcı durum haline gelebilir. Sizler de seyahat sırasında rahat etmek istiyorsanız, aşağıdaki tekliflere kesinlikle göz atmalısınız. Bu teklifler, kulağa çok beğenilen geliyor.

1. Yanlışsız Koltuk Seçimi Yapın

Yapacağınız seyahatlerde, koltuk seçiminiz rahat etmeniz için en kıymetli ögelerden birisidir. Zira; seyahat devam ederken, türbülansa girildiğinde daha az sarsılma üzere bir avantajınız olur. Bunun için kanatlara yakın koltuk seçimi yapmak, size rahat ve hoş bir seyahat yaşatacaktır.

2. Boyun Yastığı ve Kulak Tıkacı Kullanın

Yolculuğunuzda pencere kenarında oturmuyorsanız, kendinizi biraz rahatsız hissetmeniz pek olağan. Bu durumu, lehinize çevirecek kolay bir tahlil var aslında. “Boyun Yastığı” kullanmak. Şayet ki sizlerde bu türlü bir problemle karşılaşıyorsanız, bu tahlil size uygun gelecektir. Ayrıyeten, kulak tıkacı kullanarak uçaktaki gereksiz gürültüden kurtulabilirsiniz.

3. Kesinlikle Su İçin

Uçak seyahatinde, basınçtan ötürü tıkanan kulaklarımızı rahatlatmak ve de kendimizi rahat hissettirmek ismine su içmek olmazsa olmazlarımızın ortasında. Seyahat esnasında su içmeyi ihmal etmemeniz, sizleri eminim ki negatif tesirlerden uzak tutacaktır.

4. Uyumaya Çalışın

Uçak seyahatinde kendisini rahatsız hissedenler için en düzgün yollardan birisi de uyumaktır. Uzun süren seyahatlerde uyumanız sıhhatiniz açısından faydalı olacaktır. Seyahat esnasında uğraşacak bir şeyiniz yoksa bu yolu denemekte yarar var.

5. Kitap ya da Mecmua Okuyun

Yolculuk esnasında siz de mi sıkılıyorsunuz? İşte sizlere vakit geçirecek ve eğlendirecek muhteşem bir tahlil. Kitap, mecmua okumak vakit geçirmeniz açısından en hoş tekniklerden biridir. Bu sayede rahat, huzurlu ve eğlenceli bir seyahati geride bırakmış olursunuz.

6. Rahat Edeceğiniz Formda Giyinin

Yolculuk esnasında rahat etmeniz açısından, dikkat etmeniz gereken ögelerden birisi de giysi konusu. Giysi konusunda dikkat etmenizin nedeni ise hava şartlarından negatif istikamette etkilenmemek için. Yalnızca bir kat giyinmeniz, sizin aleyhinize olacaktır. Lakin bunu lehinize çevirmek için, kat kat giyinmeniz ve de rahat edeceğiniz halde giyinmek, sizlerin avantajına olacaktır.

7. Hareket Edin

Uçak seyahatinde, bilhassa uzun süren seyahatlerde hareketsiz kalmanız sizlere sorun yaşatabilir. Bu sorunu yenmek için, hareket etmeniz kaide. Kollarınızı, ayaklarınızı sağa, sola hareket ettirmek ya da koridor kısmında yürüyüş yapmak, sizleri seyahat esnasında dinç kalmanızı sağlayacaktır.

8. Aç Kalmayın

Belki de rahat etmeniz ve sıhhatiniz açısından en değerli ögelerden birisi de bu husustur. Bu maddeyi bu kadar değerli kılan öge ise, hayatımızın vazgeçilmezi olan yemek yemektir. Seyahatte yapılan küçük atıştırmalıklar, sizlerin rahat ve sevinçli bir seyahat yapmasına imkan sağlayacaktır.

9. Derin Nefes Alın

Eğer ki uçak seyahati ya da yükseklik kaygınız varsa, bu endişeyi yenmeniz şart! Seyahatin ilerleyen saatlerinde bu sorunun sizlere büyük bir kahır oluşturmaması için öncelikle derin bir nefes alın ve kendinizi koltuğa yanlışsız yaslayın. Bu antrenmanı aralıklı olarak tekrarlamak az da olsa kaygınızı yenmenize faydası olacaktır. Bu kaygıyı yendikten sonra uçak seyahatinin keyfini çıkartma sırası sizde olacaktır.

10. Müzik Dinleyin

Müzik dinlemek, ruhun besinidir diye boşuna demiyorlar. Her yerde işe yaradığını burada da kanıtlaması çok olağan. Sakin melodili müzikler dinleyerek, hem uçak geriliminden uzak kalmış olursunuz hem de bulutların arkasında hoş ve rahat bir seyahate eşlik edebilirsiniz.

Uçuş sırasında beslenme nasıl olmalı?

Uçuş sırasında beslenme, düşük lifli ve kolay sindirilebilir besinler tercih etmek, kâfi ölçüde su içmek ve çok alkollü içeceklerden kaçınmak halinde olmalıdır.

Uçuş sırasında rahat olmanın yolları nelerdir?

Uçuş sırasında rahat olmak için, yastık ve uyku maskeleri üzere rahatlama araçlarını kullanabilirsiniz. Ayrıyeten, uçuş sırasında dinlenme konumunuzu değiştirmek ve hareketli kalmanız da rahat durmanıza yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir