UEFA’da Türkiye’nin İsviçre engeli

UEFA Konferans Ligi yarı finalinde İtalyan temsilcisi Fiorentina ile İsviçre takımı Basel eşleşmişti.

25. dakikada Arthur’un attığı golle 1-0 öne geçen Fiorentina, 71. dakikada Diouf ve 90+2. dakikada Amdouni’nin gollerine pürüz olamayınca alandan 2-1 yenilgiyle ayrıldı.

İki grup 18 Mayıs Perşembe günü İsviçre’de rövanş gayretinde karşılaşacak. Fiorentina ile Basel ortasında oynanacak gayretin galibi Türkiye’nin UEFA sıralaması için büyük kıymet taşıyor.

İSVİÇRE ENSEMİZDE

UEFA sıralamasında Türkiye 12. sırada yer alırken, İsviçre ise 13. sırada bulunuyor. Basel’in Fiorentina’yı mağlup etmesiyle birlikte İsviçre’nin puanını 0.500 puan daha eklenmiş oldu.

12. sıradaki Türkiye’nin puanı 32.100, İsviçre’nin ise 31.675.

TÜRKİYE 13. SIRAYA DÜŞERSE NE OLACAK?

Eğer Basel kazanmaya devam ederek İsviçre’nin sıralamada öne geçmesini sağlarsa, 2024/2025 döneminde Türkiye’yi daha fazla ön eleme bekliyor olacak.

İsviçre 12. sıraya yüklediği takdirde, Türkiye Kupası’nı kazanan grup, UEFA Avrupa Ligi, play-off yerine üçüncü ön eleme çeşidinden katılacak.

LİGİ ÜÇÜNCÜ BİTİREN GRUBU BEKLEYEN TEHLİK

Türkiye’nin 13. sıraya düşmesi, Spor Toto Harika Lig’i üçüncü sırada tamamlayan grup içinde büyük bir dezavantaj yaratacak. Lig üçüncüsü UEFA Avrupa Ligi ikinci eleme tipi yerine Konferans Ligi ikinci eleme tipine katılmak zorunda kalacak.

INTER’IN LİGİ BİRİNCİ DÖRTTE BİTİRMESİ GEREKİYOR

Şampiyonlar Ligi’ni kazanacak grup da Harika Lig şampiyonunun Devler Ligi macerası için büyük ehemmiyet taşıyor.

Şampiyonlar Ligi’ni kazanacak kadro, gelecek dönem turnuvaya direkt katılmaya hak kazandığı için kendi liginden de bu hakkı kazanırsa Harika Lig şampiyonu 2. ön elemeden turnuvaya katılacak. İkinci ön eleme cinsinde birinci maçlar 25/26 Temmuz’da oynanacak.

Real Madrid ve Manchester City kendi liglerindeki sıralamaya nazaran gelecek dönem Şampiyonlar Ligi’ne katılamaya hak kazandı. Finale yükselen Inter ise üçüncü sırada yer almasına karşın şimdi yerini garantileyemedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir