Yahudi yerleşimcilerin ramazan ayında Mescid-i Aksa’ya baskınları sürüyor

İsrail polisinin koruduğu onlarca fanatik Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Doğu Kudüs kentinde bulunan Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberinde, onlarca fanatik Yahudi’nin sabah saatlerinde kümeler halinde Mescid-i Aksa’nın avlusuna girerek Talmudik ayinleri yaptığı belirtildi.

Yahudi yerleşimcileri koruyan ve Mescid-i Aksa’nın avlusunda konuşlanan İsrail polisinin, sabah namazı için Aksa’ya gelen Müslümanların kimliklerini denetim ederek, zorluk çıkardığı kaydedildi.

Radikal 85 Yahudi yerleşimci dün de İsrail güçlerinin muhafazası altında Mescid-i Aksa’ya provokatif baskınlar düzenlemiş ve kutsal mabette Talmudik ayinler gerçekleştirmişti.

İsraillilerin ramazan ayında Mescid-i Aksa’ya yönelik sürdürdüğü provokatif baskınlar, Filistin idaresi ve milletlerarası reaksiyonlara yol açtı.

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Tapınak Grubu” isimli örgütün, ramazan ayında Mescid-i Aksa’ya yaptıkları baskın saatlerini uzatma konusunda İsrail polisi ile mutabakata vardıklarını duyurmasının tehlikeli bir gerginliğe yol açabileceği ikazında bulunulmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir