Yeni Akit yazarı: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde siyasi iktidarı denetleyecek kurumsal mekanizmaların gücü zayıf

Yeni Akit müellifi Abdullah Şanlıdağ, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Altılı Masa’nın Anayasa değişikliği teklifindeki Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’de partisiz, siyasete, gündelik olaylara, dünyadaki gelişmelere bigane, yetkileri sonlandırılmış, sembolik ve noter pozisyonunda bir Cumhurbaşkanı istendiğini yazan Şanlıdağ, “Tüm yetkilerin Meclis ve Başbakanda toplandığı, eski parlamenter sisteme dönmek zorunda mıyız? Bir üçüncü tercih hakkımız yok mu? Eskiye dönüşün artık imkânı yok” görüşünü lisana getirdi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bu millete bir gömlek dar olduğunu yazan Şanlıdağ, şöyle devam etti: “Siyasi iktidarı denetleyecek ve denetim edecek kurumsal düzeneklerin gücü zayıftır.  Ekonomi ve siyasette tıkanmalar var. Ekonomik krizin üzerini ‘fahiş fiyat’ şalıyla örtemeyiz. Pahalılığı önlemenin bir yolunu bulmalıyız. Yalnızca besin fiyatları değerli değil ki. Petrol, güç ve başka unsurlar de değerli. Rasyonel, gerçekçi adımlar atılmalı. 

Bugünkü sistemde Cumhurbaşkanı siyasî kararları verme konusunda tek yetkilidir. Bakanların hiçbir siyasî yetkisi ve meclise karşı sorumluluğu yoktur, adam dışarıdan atanmış, siyasi bir bedel ödememiş. Milletvekilinin yetkileri de daraldı. Kelamının değeri de yok. Vatandaşla hükümet (iktidar-güç) ortasında köprü vazifesi gören vekiller, seçmenin taleplerini ilgili bakana iletmede zorluk yasıyor. İletse bile işin icra ve takibinde kahırlar olabiliyor. Bu yüzden hiçbir bakanın Cumhurbaşkanından bağımsız hareket etmesinin, rastgele bir mevzuda açıklama yapmasının imkanı yoktur. 

Altılı Masa’nın dayatmaya çalıştığı ‘geliştirilmiş parlamenter sistem’ önerisi ve bu tarafta hazırladıkları projeler tahlil değildir. Lakin mevcut sistemin de sadra şifa olmadığını kabul edelim. Reisin atması gereken adım, bundan sonrasında tam Başkanlık sistemi olmalıdır. Tam Başkanlık sistemine geçebilmeyi konuşmalıyız artık.”

Yazının tamamını okumak için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir