89 Rus askeri ölmüştü, sebebi ortaya çıktı: Cep telefonu yasağı ihlal edildi

Rusya- Ukrayna Savaşı yaklaşık bir yıldır devam ediyor. 1 Ocak tarihinde Kiev, Ukrayna‘nın Makiivka kentinde bulunan Rus askerlerinin bulunduğu süreksiz bölgeyi altı HIMARS füzesiyle vurduğunu duyurmuştu. Atak sonrasında 89 Rus askeri hayatını kaybederken olayın sebebi de ortaya çıktı.

“SORUMLULAR YARGILANACAK”

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Olayın asıl sebebinin, yasaklanmasına karşın kitlesel biçimde cep telefonu kullanılması, bu durum, düşmanın füze saldırısı için askeri işçinin bulunduğu yerin koordinatlarını tespit etmesine ve bulmasına yol açtı. Gelecekte emsal trajik olayların yaşanmaması için şu anda gerekli tedbirler alınmaktadır. Soruşturma sonucunda, hatalı yetkililer adalet önüne çıkarılacak” tabirlerine yer verildi.

UKRAYNA 400 ASKERİN ÖLDÜĞÜNÜ TEZ ETMİŞTİ

Rusya Savunma Bakanlığı, 2 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Ukrayna ordusunun füze akınları sonucu Makeyevka yakınlarında 63 Rus askerin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. Ukrayna ise atakta yaklaşık 400 Rus askerinin öldüğünü tez etmişti. Daha sonra meyyit sayısı 89 olarak değiştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir