Açıklamayı Beyaz Saray yaptı! Taliban ABD’nin intikamını aldı

2021’de Afganistan’da Memleketler arası Kabil Havalimanı’na düzenlenen taarruzların planlayıcısı olduğu belirtilen terör örgütü DEAŞ üyesinin öldürüldüğü bildirildi. ABD’nin Taliban ile diplomatik bağının bulunmadığı bilinmesine karşın mevzuya ait açıklamanın Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Sözcüsü John Kirby’den gelmesi dikkat çekti. Kirby yazılı açıklamasında ismini paylaşmadığı lakin bombalı hücumların “fikir babası” olduğunu belirttiği terör örgütü DEAŞ/Horasan’ın üst seviye önderlerinden birinin Taliban tarafından öldürüldüğünü belirtti.

‘OPERASYONA YARDIM ETMEDİK’

Olayı DEAŞ/H’nin “bu yılki üst seviye önder kayıplarından bir başkası” olarak nitelendiren ve operasyonun ne vakit gerçekleştiğine ait bir detay paylaşmayan Kirby, “Taliban’a teröristlere inançlı sığınak sağlamamanın sorumluluklarında olduğunu açıkça belirttik” sözünü kullandı. Duyurunun Beyaz Saray’dan yapılması, ABD’nin operasyonda Taliban ile işbirliği yapıp yapmadığı sorularına yol açarken Pentagon Basın Sözcüsü Patrick Ryder, “operasyonda ABD’nin hiçbir dahli olmadığı” açıklamasında bulundu.

SON GÜNDE SALDIRI

DEAŞ’ın Afganistan’da faaliyet gösteren kolu olan DEAŞ-H, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin son günlerinde, 26 Ağustos 2021’de Kabil Havalimanı’nın Abbey Kapısı’na bombalı HÜCUM düzenlemiş ve 13 ABD askeri ile en az 170 Afgan hayatını kaybetmişti. İntihar bombacısı Abdul Rahman El-Logri’nin Taliban’ın bölgede denetimi ele geçirmesinden sonra mahpustan salıverildiği belirtilmişti. Bölgede Taliban’a rakip olan DEAŞ-H, Taliban idaresinin uygulamalarını bile ölçülü bulan aşırılıkçı bir yapılanma.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir