ADD’den Anıtkabir’deki slogana suç duyurusu

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 84. yılı hasebiyle Anıtkabir’de düzenlenen resmî merasimde, avludaki birkaç kişi “Her yer Tayyip, her yer Erdoğan” sloganı atmıştı.

ADD, Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı Anıtkabir Komutanlığı’nın ilgili işçisi hakkında hata duyurusunda bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen kabahat duyurusu dilekçesinde; “Sloganların içeriği kıymetsiz olup, tezahüratın yapıldığı yer ve vaktin kıymeti bulunmaktadır. Keza, kurucu başkanın naaşının bulunduğu Anıtkabir’in rastgele bir yer olmadığı, ’10 Kasım’ tarihinin de rastgele bir tarih olmadığı herkesin malumudur” denildi.

Suç duyurusunda, Anıtkabir Hizmetlerinin Yürütülmesine Ait Yönetmeliği’nin, “Anıtkabir’in manevi varlığına yakışmayan her türlü tutum, hareket, kelam, yazı ve davranışlara müsaade verilmez” tabirlerinin yer aldığı 35. unsuruna atıf yapıldı. Dilekçede, şu değerlendirmeler yapıldı:

“Fiili gerçekleştirenlerin hadsiz halleri bir kenara dursun, Anıtkabir merasim alanıyla ilgili her türlü tedbiri alması gerekenin Anıtkabir Komutanlığı ilgili çalışanı olduğu göz önüne alındığında ilgili çalışanın ihmal suretiyle misyonu berbata kullanarak şahısları mağduriyetine yol açtığı aşikardır. Bunun yanında, Anıtkabir’de düzenlenen resmi anma merasimleri esnasında yurttaşlar merasim alanına alınmamaktadır.

Bu kapsamda, tezahüratta bulunan bireylerin kasıtlı ve organize biçimde merasim alanına girdiği, bu şahısların ilgili yönetmelik uyarınca resmi merasim sırasında alanda bulunmalarına müsaade edilmeyeceği göz önüne alındığında, girişe yardımcı olan şahısların bulunabileceği ihtimali bulunmakta olup, bu çerçevede soruşturmanın genişletilerek tezahürat yapan şahısları merasim alanına getiren ve yurttaşlar içeri alınmazken orada bulunmalarını sağlayan şahıslar hakkında da gerekli süreçlerin yapılmasını talep ederiz.”

DAHA EVVEL DE RESMİ MERASİMLERDE EMSAL SLOGANLAR ATILMIŞTI

Bu yılki 10 Kasım merasimlerinde de sloganların atılmasının akabinde, CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, şu değerlendirmeyi yapmıştı:

“10 Kasım’da buna yeltenmek, tenezzül etmek hakikaten hayret verici, utanabilene utanç verici. Bugün Anıtkabir’deki yüzlerin, binlerin, on binlerin kendilerine verdikleri karşılık da çok etkileyici. 8 parti militanı bir başına bağırdılar, geri kalan kimse katılmadı. Buna kim tenezzül ettiyse, kim sessiz kaldıysa, kim gayelerine ulaşsalardı şad olacaksa büyük bir yanılgı içinde olduğunu görsün. Bugün milletin vicdanından döndünüz.”

CHP Genel Lider Başdanışmanı Tuncay Özkan ise toplumsal medya hesabında; “Ne anıt mezara hürmet bilirler ne de ülkenin kurucusuna. Bu vefasızlığa yazıklar olsun” iletisini vermişti. Daha evvel de 30 Ağustos 2022, 29 Ekim 2019 ve 10 Kasım 2019’da resmî merasimlerde emsal sloganlar atılmıştı. (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir