Ali Koç’tan ‘yasak’ yorumu: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak utanıyorum

Fenerbahçe Lideri Ali Koç, kulübün televizyonunda gündeme dair açıklamalar yapıyor. Koç, Fenerbahçe tribünlerinde “hükümet istifa” sloganlarının atılması sonrasında taraftarların Kayserispor maçına alınmaması konusu üzerine de değerlendirmede bulundu.

Koç, “Cumartesi maçta stadyumda bir protesto yaşandı. Bu protesto konusunda da bize saldırıldı. Biz devlete düşmanmışız, şu bu. Bu iş çok sakat bir yere gidiyor. Kardeşin kardeşe kırdırılacağı bir yere gidiyor” dedi.

DEPLASMAN YASAĞI YORUMU: TC VATANDAŞI OLARAK UTANIYORUM

Kayserispor ile oynanacak olan müsabaka öncesi Fenerbahçe taraftarına getirilen deplasman yasağına reaksiyon gösteren Koç, “Kayseri mahkemesi dün verilen yürütmeyi durdurma kararını reddetti. Bunun hukukla falan ilgisi yok. Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak utanıyorum. Bir Valilik nasıl bu türlü savunma yapar, nasıl bu türlü savunma yapan avukat fiyat, inanılır üzere değil” diye belirtti.

Ali Koç’un açıklamasında öne çıkanlar şöyle:

HUKUKLA İLGİSİ YOK: Bir gece evvel Kayserispor’a yasak geleceği söyleniyor. Süreçte birileri palavra söylüyor. Bir nebze biliyorum. Her şeyi açıklayacağım, tahminen hepsini bugün değil. Siyasetinden, lokal yönetimlere kadar… Bildiklerimi anlatacağım. Açıklamayı Kayserispor mu yazdı bilmiyorum. Her şeye karşın hukukta hakkımızı aradı. Kayseri’de başvurduk, mahkeme çabucak karar aldı. Kayseri Valiliği’nin savunması sonucu, mahkeme birinci kararın tersine müracaatımızı reddetti. Bu hukuksal bir karar değil. Bunu birinci sınıf hukuk öğrencisi bile anlar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak, bu karardan utanıyorum. Bir Valilik nasıl bu türlü bir savunma yapabilir? Nasıl bu türlü bir savunma yapan avukat tutabilir? Akıllara ziyan.

HÜKÜMET-DEVLET KARIŞTI: Ne hikmetse en ağır ihlaller, hakem kusurları Şubat-Mart ayları daima bizim başımıza geliyor. Son olarak bunu yaşadık. Bu bardağı taşırdı. Hükümet, devlet. Bütün kavramlar da karıştı. Bir şey var, her şey Fenerbahçe aleyhine çalışıyor. 4 Şubat Cumartesi günü Yüksek Divan Heyeti Toplantısı’nda ‘Neden daima bize oluyor?’ dedim. Bir kulüp 8 senede, 3 defa son maçta şampiyonluk kaybediyor. Bu olabilir mi? Olamaz!

BU İŞ KARDEŞİ KARDEŞE KIRDIRIR: Maçta kimi protestolar oldu. Biz hücuma uğradık, devlete karşıymışız. Sonraki gün Beşiktaş maçında tıpkı şeyler oldu. Statta infial oluştu. Toplumsal medyadan iletiler paylaşıldı. Bu tip bildirilerin infial yaratacağını çocuklar bile biliyor. İş çok sakat yere gidiyor. Bu iş kardeşi kardeşe kırdırır.

BU KULÜBÜN DNA’SI ORTADA: Hassas istikrarda en makul açıklamayı yapmak bizim işimiz. Birtakım kulüpler kendisi açıklama yaptı, son derece siyasi açıklamalar. Biz Fenerbahçe olarak siyasi bir şey yapmıyoruz. Statta bir kısım protesto yaptı. Kulüpler Birliği’nde kültür vardı, ortak açıklamayı herkes yayınlar. Biz de yayınladık, iki büyük kulüp saatler sonra yayınlayınca, biz makus olduk. Bu kulübün DNA’sının ne olduğu açıkça ortada. Bir açıklamadan ötürü, bizim 5 yıldır yaptıklarımız, duruşumuz sorgulanamaz. En çok kırıldığım nokta bu oldu.

BERNA GÖZBAŞI OLSA BUNLAR YAŞANMAZDI: Salı günü dedikodular geldi kulağımıza. Çabucak Kayserispor Lideri Ali Çamlı’yı aradım. Anlatacağım olaylar, Berna Gözbaşı olsa, yaşanmazdı. Lidere bu savları sordum. Bu kararın yanlış olduğunu söyledi ve ‘Dün gece bize bilgi geldi’ dedi. Bu karar ortak alınmalıdır. Lider ile konuştuktan sonra ‘Bu yanlıştan dönülmesi için gereken şahıslara ulaşalım’ dedik. Çıkan tek şey ‘Böyle bağırıyorsanız, biz de sizi cezalandırıyoruz’ demek.

ÇAMLI ‘SORMA’ DİYOR: Ne yapacaksınız? Her maç stadı, sahayı mı kapatacaksınız. Ne yapmaya çalışıyorsunuz? Kime ne ders vermeye çalışıyorsunuz? Valiliği’nden açıklamasından vatandaş olarak utandım. TFF’yi aradık, onlar da yanlıştan dönülmesi için uğraştı. TFF Lideri Mehmet Büyükekşi aradı ve Kayserispor’un açıklamasını söyledi. ‘Olamaz, lider ile bir saat evvel konuştum ve tam aykırısı şeyler söyledi’ dedim. İnternete girdim ve baktım, daha yayına girmemişti. Tekrar Ali Çamlı’yı aradım. ‘Sorma’ dedi, anlatamıyor adamcağız. Belirli ki bir şey var. İstihbaratları sordum, ‘Sorma, anla’ diyor ve dostluğumuzdan bahsediyor.

BÖYLE SAVUNMA OLAMAZ: O vakit şifresiz maçlarda istediğiniz kulübün taraftarlarını almayın! Nasıl olsa konutta izleyebilirsiniz! Güya stada giden taraftarların meskeninde Digitürk yok! İnanan bir insan, bu türlü savunma yapmaz! Utanmadan bir de diyor ki, Beşiktaş-Ankaragücü maçı kararı örnek gösteriliyor. Birinci yarı Ankara’daki maçta tatsız şeyler oldu. Sonrasında iki kulüp deplasmana taraftar götürmeme kararı aldı.

ONLAR TERÖRİST KÜMEYLE KOL KOLAYKEN…: Fenerbahçe olarak kızgınız, sinirliyiz. En büyük kızgınlığımızı da bu iş bilerek ve isteyerek, çıkmaza götürülüyor. Troller, aşikâr başlı köşe muharrirleri bizi vatan haini üzere suçluyor. Fenerbahçe’nin kelam konusu devletiyse, neler yaptığı ortadadır. Bir kısım FETÖ ile kol kola girdiğinde biz yeterliydik… Onlar terörist kümeyle kol kolayken, biz uğraş ettik. Tekrar kaos mu istiyorsunuz? İki maçta bağırıldı, güya birinci kere mı oldu? Olabilir, olgunlukla karşılamalısınız.

KARIŞILIRSA AYKIRI TEPER: Bu türlü yaparsanız, üstüne gidilmiyor. Beşiktaş maçında polis girmiş, birini almaya çalışmış. Orada olay öbür şeymiş, polisin de yapacağı bir şey yok. Siyasi tezahürat olmasın, istemiyorum lakin hakaret ve küfür yoksa ben karışamam. Karışılırsa, aykırı teper.

FUTBOLUN İÇİNE SİYASETİ SİZ SOKUYORSUNUZ: Siyaset girmesin diyorsunuz… Ben de tribünlerde siyasi telaffuz olmasın istiyorum. Tribünlerde vakit zaman yapılan tezahüratların ötesinde, siz siyaseti sporun içine sokuyorsunuz. Bir kadronun şampiyonluk kutlamasında, dört tane bakan selfie yapınca siyaset olmuyor mu? Bir bakan çıkıp, ‘İnşallah X kadro şampiyon olur’ dendiğinde siyaset olmuyor mu? Açıklama zorlaması gelince siyaset olmuyor mu? Bir maçta tezahürat olunca, Fenerbahçe vatan haini, şöyle, bu türlü… Yok, o denli değil. İnsanları kışkırtıyorsunuz, yapmayın. Çok daha kıymetli konularımız varken bunu yapmanız çok yanlış.

Ne olmuştu?

Maraş merkezli yaşanan sarsıntıların akabinde oynanan birinci lig maçlarında Fenerbahçe tribünlerinden “hükümet istifa” sloganları atılmıştı. İktidar sloganlara reaksiyon göstermiş, MHP başkanı Devlet Bahçeli maçların seyircisiz oynanması gerektiğini öne sürmüştü. Beşiktaş maçında da birebir sloganlar atılınca Bahçeli Beşiktaş’tan istifa etmiş ve birtakım kulüpler “Devletimizin yanındayız” temalı iletiler paylaşmıştı.

Ardından Fenerbahçe taraftarlarının Kayserispor maçında deplasman tribününe alınmamasına karar verilmiş, daha sonra yürütmeyi durdurma kararı alınmıştı. Mahkeme bugün yürütmeyi durdurma kararını iptal etmiş ve yasağın tekrar geçerli olmasını sağlamıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir